دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188646
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1392 4:4
تعداد بازدید : 469

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

نقش زنان در واقعه عاشورا

با بررسی‎‏هایی مختصر در تاریخ عاشورا می‎توان گفت که در این نهضت عظیم هرچند یزیدیان سپاه امام‎حسین را به شهادت رساندند ولی تا این لحظه فقط نیمی از نقشه امام‎حسین اجرا شده بود و نیم دیگر آن، تبلیغ واقعه عاشورا و رسوایی دستگاه اموی بود. این وظیفه خطیر و مهم را چه کسانی باید انجام می‎دادند جز بازماندگان کاروان سیدالشهدا که اکثر آنان زنان و کودکان بودند. گرچه این زنان از ابتدا که همسران خود را و همچنین فرزندان خود را تشویق به جهاد در برابر سپاه کفر و حمایت از مولای خود می‎کردند و از همان هنگام، از مجروحان جنگ پرستاری و دلجویی می‎کردند و به آنها در جهت ادامه نبرد حق علیه باطل نیرو و روحیه می‎دادند، در این نهضت نقش داشتند. بعداز واقعه عاشورا، اسیران با زبان گویا و نافذ خود و با شرح وقایع و مصیبت‎های کربلا، رسوایی بزرگی برای خاندان بنی‎امیه به بار آوردند. تبلیغاتی که بزرگ بانوی کربلا، زینب‎کبری(س) با خطابه‎های آتشین خود انجام می‎داد، موجی از خشم و نفرت به سوی دودمان اموی سرازیر می‎ساخت و افکار مردم را آماده انقلاب می‎نمود. جاودانگی عاشورا پس از چهارده قرن حاصل کار همین بانوان بازمانده بود که نگذاشتند این واقعه در صحرای خشک و سوزان کربلا دفن شود و یا از یاد برود. زیرا تاریخ کربلا حادثه‎ای است که مرد و زن هر دو در آن نقش دارند. انقلاب اسلامی ایران نیز نمونه همان نهضت عاشورا بود که زنان فداکار بسیاری در آن نقش داشتند. از این‎رو پس از پیروزی انقلاب یکی از وظایف زنان جامعه این است که با الگوگیری از زینب‎کبری(س) و رشادت‎های او و سایر بانوان کربلا، در عین حفظ حجاب و عفت و در عین برخورداری از ارزش‎های یک زن مسلمان، بتوانند بر ارزشهای فرهنگی و اجتماعی جامعه خود بیفزایند. جا دارد در اینجا سخن امام خمینی (رحمه‎الله) را زینت بخش کلام خود کنیم که: «زن نقش بزرگی در اجتماع دارد. از دامن زن مرد به معراج می‎رود. دامن زن محل تربیت بزرگ زنان و بزرگ مردان است.»

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


نقش زنان در
 واقعه عاشورا
1392
فاطمه فلاح
حسین قاضی خانی
طویی شاکری
واقعه كربلا، زينب كبري، نقش، بانوان. 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


زنان بخشي از جامعه انسانيند كه در حوزه ي ايمان و كمال نه تنها تفاوتي با مردان ندارند بلكه گاه به چنان مقامي، مي رسند كه مردان بايد از آنان درس تقوا و شجاعت و ديانت و خضوع در برابر پروردگار را بياموزند.

عاشورا نقطه تلاقي فراز و فرود انساني است، در اين فراز مردان تنها نيستند بلكه زناني آنان را در اين سفر آسماني همراهند.

در بين تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده پيرامون واقعه كربلا، به حضور زنان و نقش آن ها اشاراتي شده ليكن تحقيقي مستقل به نام آن ها كمتر ديده شده؛ لذا اين مسئله ذهن مرا به خود مشغول ساخت تا به اين موضوع بپردازم كه زنان چه نقشي در واقعه كربلا داشته اند؟

براي پي بردن به نقش بانوان در اين واقعه ، با مراجعه به كتابها و مقالات تلاش شد اطلاعات موجود استخراج گردد. روش اتخاذي براي اين پژوهش توصيفي تاريخي مي باشد و مطالب آن به صورت كتابخانه اي جمع آوري شده است كه در چهار فصل ارائه گرديده است.

در اين نوشتار بر آن بوديم در آغاز نامي از بانواني برده شود كه در اين حادثه حضور داشته اند، سپس به نقش آن ها در روز عاشورا پرداخته شده است و در ادامه به حوادث پس از عاشورا اشاره شده است و تلاش شده فعاليت هاي بانوان كاروان حسيني پس از عاشورا به تصوير كشيده شود.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :