دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188645
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1392 3:45
تعداد بازدید : 406

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

صله رحم آثار و پیامدهای آن

به هر تقدير، از ديدگاه اسلام انسان بايد با تمام خويشان و بستگان خود، علاقه و ارتباط داشته باشد و آن ها را مورد احترام قرار داده و نسبت به آن ها بي تفاوت نباشد؛ گرچه شكل نوين زندگي و مشغله هاي آن، گاهي فرصت اين ارتباط را از انسان گرفته ولي بايد هر فرصتي را براي ديدار خويشان مغتنم شمرد و گاهي به صورت حضوري و گاهي به صورت غيرحضوري يعني با تماس تلفني يا نوشتن نامه از احوال بستگان باخبر شد، البته بايد دانست كه ديدار و گفتگوي چهره به چهره حلاوت و بركت ديگري دارد و باعث نشاط خاطر و بهره مندي از تجربه هاي يكديگر مي شود. بنابراين مناسبت هاي ملي، آغاز سال جديد، برگشتن از مسافرت، تولد فرزند، مراسم ازدوداج و بيماري و فوت بستگان همه فرصت هاي طبيعي و مناسبي براي عمل به اين سنت ديني هستند، و چه خوب است هنگام رفتن به ديدار خويشاوندان قصد قربت كنيم و پاداش آن را تنها از خدا بخواهيم. اميد است كه بر دستورالعمل هاي مكتب در بعد اجتماعي و خانوادگي وفادار بمانيم و صفاي زندگي را در سرداب غربزدگي و تقليد از فرهنگ بيگانه نبازيم. پيشنهادات تحقيق پس از بررسي و تلاش در اين پژوهش به محققين آينده پيشنهاد مي شود، موضوعاتي چون: نقش صله ي رحم در بزهكاري نوجوانان، طلاق، مشكلات خانوادگي، بيماري هاي روحي و رواني را مورد بررسي و تحقيق قرار دهند.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


صله رحم آثار و پیامدهای آن

1392
فاطمه رحیمی
سکینه منصوری
طوبی شاکری
اخلاق، رحم، صله‎ی رحم، قطع رحم، خانواده، خویشان

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


از کارهای بسیار نیک و اخلاق پسندیده که حضرت حق و انبیاء و ائمه‎هدی (علیهم‎السلام) نسبت به آن اصرار ورزیده‎اند صله‎ی ارحام است. دین مبین اسلام نسبت به صله‎ی رحم و کمک و حمایت و محبت به خویشاوندان اهمیت فوق‎العاده‎ای قائل شده و قطع رحم و بریدن رابطه از خویشان و بستگان را به شدت نهی کرده است.

صله‎ی رحم به عنوان یک وظیفه و ضرورت علاوه بر قرآن‎کریم در کتب تمام شرایع و ادیان الهی چون یهود و مسیح و زردشت مطرح شده است.

این سنت الهی نه تنها در دنیا آثاری همچون افزایشی روزی، طول عمر، سلامتی، حسن خلق و آبادانی شهرها را در پی دارد بلکه در آخرت نیز آدمی را از فوائد بی شماری نظیر تخفیف در عذاب، پاک شدن اعمال و آسانی حساب روز قیامت بهره‎مند می‎گرداند و در مقابل ترک این وظیفه از گناهان کبیره شمرده شده و موجبات کاهش عمر، فنا و نابودی، محرومیت از بهشت و ابتلا به آتش دوزخ را فراهم آورده و شخص عاصی مورد لعن خدا و رسولش قرار خواهد گرفت.

علاوه بر آثار ارائه شده از نظر دینی در رابطه با صله‎ی رحم، از منظر روان‎شناسی نیز پیامدهایی چون احساس ایمنی، احساس ارزش، کاهش اضطراب، کاهش تنیدگی (استرس) و حمایت اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

ضعف اعتقادات مذهبی، آگاه نبودن به حقوق و تکالیف، کوچک شدن خانه‎ها، میهمانی‎های پرهزینه و فساد اخلاقی برخی خویشاوندان از علل ضعف و قطع پیوند خویشاوندان مطرح شده است.

مهر و محبت، پرهیز از بی‎ادبی، خوشحال نمودن، رعایت سادگی در مهمانی‎ها از جمله راهکارهای پیشنهادی اسلام در جهت جلوگیری ازقطع رحم بیان شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :