دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188643
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1392 3:17
تعداد بازدید : 174

تخقیق پایانیمدرسه علمیه کوثر وامین

بسترهای شکل گیری سقیفه باتوجه به جریان های درون گروهی مسلمانان

رسول گرامی اسلام با توجه به وجود باورهایی که امکان داشت. در مسیر جانشینی علی(ع) خلل ایجاد کند در اقدامات مقابله ای تلاش می کند اعتبار و حجیت هرکدام از این باورها را با خدشه مواجه سازد تا معارضان جانشینی علی(ع) نتوانند به حجیت آن باورها و آموزه‎ها در برابر علی(ع) استناد کنند. پیامبر(ص) در تلاشی فراوان بر آن بود تا افرادی را که می‎‏توانستند به معارضه با علی(ع) برخیزند را از مدینه دور کند. با توجه به اقدامات و فعالیت‎های انجام گرفته توسط پیامبر(ص) عده‎ای معارض تصمیم به انحراف دین از مسیر اصلی خود نمودند و از فضای ناآرام جامعه استفاده کردند و در محلی به نام سقیفه جمع شدند و دو رویی و مکر خود را برهمگان آشکار کردند تا به خواسته خود (جانشینی پیامبر(ص)) جامه عمل بپوشانند و طی آن مقرر شد که افرادی معین حکومت را یکی پس از دیگری به دست گیرند تا آن را پیوسته از اهل‎بیت(ع) که بنا به سفارش پیامبر(ص) و وحی الهی جانشینان بر حق پیامبر بودند دور دارند. معارضان برای به دست گرفتن خلافت تلاش کردند از استدلال‎های مختلف استفاده کنند اما هیچ کدام از استدلال‎‏های آنان ره به جایی نبرد و آنچه رخ نمایی کرد بروز کینه‎ها، رشک بر علی(ع) و هوای ریاست بود و بس. تلاش‎های پیامبر(ص) هرچند به ظاهر مانع به قدرت رسیدن جریان مهاجرین اولیه نشد اما هم در آن زمان و هم برای آیندگان مشخص ساخت که این گروه برگزیده رسول خدا (ص) برای تصدی امر جانشینی ایشان نبوده و نیست که پیامبر(ص) این جریان را به جانشینی برگزیده بود. برماست که از گذشته و حال این معارضان عبرت بگیریم و سقیفه‎ای دیگر را تکرار نکنیم و دست بیعت به وارث غدیر، یوسف‎‏زهرا(عج) بدهیم و به پیمانمان وفادار باشیم. ان‎شاءالله.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


بسترهای شکل گیری سقیفه باتوجه به جریان های درون گروهی مسلمانان

1392
ناهید لاله
حسن قاضی خانی
طوبی شاکری
غدير، غصب، خلافت، سقيفه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


سخن از جانشيني رسول خدا (ص) و پرداختن به حوادث مرتبط با آن امر جديدي نيست. در طول تاريخ اين امر همواره مسئله اي چالش برانگيز بوده است. با توجه به اهميت مطلب انديشمنداني با ديدگاه هاي خود سعي در واكاوي آن نموده اند و تلاش كرده اند كه مسئله جانشيني پيامبر (ص) و ماجراي تشكيل سقيفه و عوامل به وجود آمدن آن را از جوانب مختلف بيان كنند. اما به نظر مي رسد هنوز جنبه هاي مختلف اين قضايا به تمامي كاويده نشده است.

در اين جستار برآنيم با بازخواني بخشي از تاريخ صدر اسلام و حوادثي كه در ايام بيماري پيامبر (ص) اتفاق افتاد، چون ماجراي قلم و كاغذ، سستي در همراهي سپاه اسامه كه پيامبر (ص) بر اعزام آن تأكيد داشتند و واكنش نسبت به حادثه مرگ پيامبر (ص) و نقش هر يك از جريان هاي درون گروهي مسلمانان كه در پي دست يازيدن به قدرت بودند، چگونگي مواجهه پيامبر (ص) با اين جريان ها و فعاليت هر كدام از آن ها را از غدير تا سقيفه به نظاره بنشينيم. هر كدام از جريان هاي موجود در جامعه ي آن روز دست به اقداماتي زدند و براي نيل به اهداف خود تلاش وافري انجام دادند و در نهايت در قيافه خيرخواهي براي مسلمانان در سقيفه جمع شدند و جانشيني را از خاندان نبوي دور كردند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :