يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188642
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1392 2:52
تعداد بازدید : 288

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

آثار ربا در جامعه اسلامی

دین اسلام ، به شدت تمام با ربا مبارزه کرده است که مانند آن در سایر محرّمات دینی ، مشاهده نشده است . زیرا که خدا آنرا جنگ با خود و پیامبرش، اعلام داشته است و این بخاطر آن است که در ربا شقاوت دنیوی و اخروی نسبت به فرد و جامعه وجود دارد که اموال فراوانی در دست طبقه بی وجدان و فاقد انسانیِّت متراکم می شود چو غالبا طرف معامله در ربا ، زیان می برد ، زیرا که ربا هر مقدار هم که کم باشد به مرور زمان چند برابر می گردد و اسلام کاری را که زیر بنای آن به ضرر گروه دیگری پایه ریزی شود ،آن را تحریم کرده است مانند ربا و نزول خواری ، رشوه و ... و برعکس آن جمع آوری ثروت را از هر راه مشروعی که باشد جایز می شمارد . بنابراین مسئولیت و گناه رباخواران حیله گر که با روش های گوناگون رباخواری می کنند بسیار بزرگ است زیرا کار آنان باروح اسلام کاملا تناقض دارد پس کسی که به مرگ و روز قیامت ایمان دارد باید از خدا بترسد و رباخواری نکند فرد رباخوار از آن جا که به مردم رحم نمی کند مردم نسبت به او نفرت دارند و از جمله نفرت کنندگان کسانی هستند که با او معامله می کنند . و در آن چه بدون زحمت بدست آوردند ، طمع می ورزند زیرا معتقدند که او مالک آن همه ثروت نمی باشد و گاهی این عُقده ی روحی بصورت خیانت یا جنایت بروز می کند و فقط شامل رباخوار و خانواده اش می گردد . به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری جمهوری اسلامی ایران ، لزوم استقرار نظام اقتصادی اسلامی به عنوان یکی از ضرورت های انسانی کشور مطرح شد مهم ترین اقدام عملی در این جهت ریشه کن کردن ربا از جامعه اسلامی باشد و قسط و عدل برگزار شود . براساس فرموده پیامبر (صلی الله علیه وآله ) ربا و زنا در میان هر ملّتی به نابودی آن ملّت می انجامد و جلوگیری از آن ، همّت عمومی را می طلبد به ویژه فرهیختگان هر قوم و قلم به دستان و سخنوران و هنرمندان هر قوم باید پی آمدهای ناگوار این بلای بزرگ را گوشزد کنند و مردم را از سقوط در درّه وحشتناک ربا خواری نجاد دهد .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


آثار ربا در جامعه اسلامی
1392
مینا سادات طبا طبائی
سمیه فعله
محمد محفوظی
ربا ، رباخوار ، سود ، حیله

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


مسأله ربا از غامض ترین مسائل فقهی است که ذهن آدمی را به خودمشغول ساخته است ،

بنابراین لازم و ضروری است که به بررسی آیات و روایات در زمینه ربا بپردازیم .

ربا به معنای زیاده ، افزوده گرفتن بر اصل و رأُس مال در مبادلات هم جنس می باشد که در قرآن و روایات با صراحت تحریم شده است و ربا نه تنها فرد را به هلاکت و نابودی می کشاند و به جنگ با خدا و پیامبرش بر می انگیزدبلکه جامعه رارو به سستی می برند و افراد اجتماعی را از کار تلاش باز می دارد. ربا ایجاد بیکاری وتنبلی درقشر عظیمی از جامعه می کند و نیز عادت به پول و منفعت و تنبلی و بیکاری از دو جنبه ی فساد اقتصادی و اجتماعی است. بنابراین ، ربا به خاطر این که دارای فلسفه هاو علت های بی شماری است و موجب فسادهای سیاسی و اخلاقی و اقتصادی است نباید در یک جامعه اسلامی شیوع و رواج داشته باشد . از این رو بر مسئولین نظام اسلامی فرض است که با طرح و برنامه ای صحیح ، اقتصادی بدون ربا را پی ریزی کنند.

پس از بررسی و تحلیل اطلاعات آن چه حاصل می شود آن است که تمامی معاملات از نظر تدوین هیچ گونه مغایرتی با اسلام ندارد بلکه تنها در مرحله عمل است که ممکن است افراد با به کارگیری حیله هایی ، در مورد مشروعیت یا عدم مشروعیت آن معاملات دچار تردید شوند .


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :