دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188640
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 2:23
تعداد بازدید : 524

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

پیمان فراموش شده( غدیر خم)

خداوند متعال تمام نیازهای انسان را از جمله هدایت و داشتن رهبر را برآورده کرده است. چرا که از حکمت الهی به دور است که بندگان خود را بدون راهنما گذاشته و آنها را به کمال نرساند در همین راستا بود که در آخرین حج پیامبر (ص) فرشته‎ی وحی بر او نازل شد و اعلام همگانی ولایت را از طرف خداوند متعال نازل کرد و از پیامبر(ص) خواست که حضرت علی(ع) را به عنوان ولی امر بعد از خود معرفی نماید. حماسه غدیر واقعه جاودان در تاریخ است. ویژگی برجسته غدیر، باعث شده که غدیر یک حماسه دینی و الهی باشد و برای اثبات این موضوع شواهد روایی و آیات زیادی آمده است. آنچه بعد از حماسه غدیر برهمگان آشکار شد دوروئی منافقان و مکر و حیله کافران بود چرا که آنها حسادت خویش را بر همگان نمودار کردند. امّا خداوند با همه کار شکنی منافقان حق را زنده نگه داشت ویژگی غدیر همه عظمت و شکوه این حماسه است بی‎طوریکه جای هیچ شک و تردیدی باقی نمی‎ماند. غدیر در سخنان حضرت علی(ع) وجه اعتقادی پیدا می‎کند. راه علی(ع) است که راه صراط مستقیم است و تنها با چنگ زدن به حضرت محمد(ص) و خاندان مطهرش می‎توان به کمال حقیقی رسید، در واقع می‎توان گفت: اعلام ولایت و امامت حضرت علی(ع) در غدیر همیشه زنده و پابرجا است. به امید آنروز که ولایت علی (ع) در همه طنین انداز شود، و با عنایت به شبهات وارد شده از سوی دانشمندان اهل سنت و نقد و پاسخ به آنها در می‎یابیم که خداوند با آن همه لطفي که درباره محبوبترین خلقش حضرت محمد(ص) دارد سنگین‎ترین وزنه سخن را در ترازو گذاشته و غدیر را بیان می‎کند، غدیر پایداری بر ولای علی(ع) و اهل‎بیت است که بشارت قدم صدق در آخرت را به دنبال دارد، آن روزی که قدمهای بسیاری خواهد لغزید، حال به آنجا می‎رسیم که سرباز زدن منفعتی ندارد، و هر چه انجام دهند به ضرر خودشان است. چرا که با غدیر امتحان و غربال می‎شوند و سوار بر کشتی و به کمال می‎رسند. امید است با فرمایشات با عظمت پیامبر اکرم(ص) و اطاعت از ایشان به سرمنزل مقصود برسیم. بیاییم ما نیز همچون سلمان فارسی، ابوذر غفاری، مقداد و صدها یار باوفای امیرمؤمنان(ع) که با امیر و امام زمانشان دست بیعت دادند و به آن پیمان وفادار ماندند، دست بیعت و وفاداری به امام زمان خود یوسف گم‎گشته زهرا (علیهاالسلام) حضرت مهدی (عج) بدهیم و به درگاه الهي به ندبه نشینیم و راه هر شبهه‎ای را در غدیر ببندیم چرا که واقعاً راه هر شبهه‎‏ای بسته است و در پایان همان حدیث معروف امام رضا(ع) را نتیجه و دریابیم که فرمودند: ولایه علی بن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی أمن من عذابی

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

پیمان فراموش شده ( غدیر خم)


1392
محبوبه رحیمی
طاهره شاکری
طوبی شاکری
غدير، ولايت، ابلاغ، پيامبر، اهل سنت، شيعه، شبهه.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


مسئله ي غدير ريشه در ژرفاي آفرينش دارد و از غامض ترين اصول اعتقادي است كه ذهن آدمي را به خود مشغول مي كند و مرز ميان اسلام و كفر است.

اهميّت ويژه اين مسئله از آن جهت است كه درك نكردن غدير موجب انحراف از  مسير تعالي و كمال است. انشعابات و افتراقات وارد شده بر غدير مبتني بر عصبيت جاهلي بوده لذا اين سؤال در ذهن مطرح مي شود، واقعه غدير چيست و چگونه اعلام شد؟

لذا لازم و ضروري است براي پاسخ به اين سؤالات به بررسي داستان غدير و شواهدي كه در اين زمينه وارد شده بپردازيم. هدف از اين تحقيق كاربردي، روش تحقيق به صورت بنيادي بوده و شيوه جمع آوري اطلاعات به صورت كتابخانه اي و اسنادي بوده است كه در دو بخش ارائه گرديده است.

غدير به معناي آبگير و چشمه اي است در ميان مكه و مدينه (ناحيه جحفه) مي باشد.

پيامبر اكرم(ص) از جانب پروردگار مأمور شد، آخرين مسئوليت خود را (ابلاغ ولايت و جانشيني حضرت علي (ع)) كه زمان آن در سال دهم هجرت هنگام بازگشت از حجه الوداع بود بيان كند. هر چند اين امر را در مناسبت هاي مختلف اعلام كرده بودند. ايشان دستور دادند كه همه كاروان كه حدود 120 هزار حاجي بودند در محلي به نام غدير خم جمع شوند و در آن اجتماع بود كه فرمودند: «من كنت مولاه فهذا علي مولاه»

بعد از اعلام جانشيني علي (ع)، مردم با ايشان بيعت كردند. واقعه غدير از سه بعد اجتماعي، تاريخي و اعتقادي مورد اهميّت بوده است به طوري كه آيات بسياري من جمله آيه (3 و 67) سوره مائده و (1 و2) سوره معارج در مورد اين واقعه عظيم نازل؛ احاديث و روايات فراواني همچون غديرخم، منزلت و طير مشوي) نيز وارد شده است. اما با وجود شواهد و قرائني كه ولايت را ثابت مي كند باز هم عده اي كارشكني و اشكال تراشي كردند و به دنبال اهداف شوم خود چون حسد و كينه و ... رفتند و مانع هدايت و سربلندي امّت رسول الله از امتحان شدند و گفتند: جانشيني بعد از پيامبر بر عهده مردم است در حالي كه مي دانند رسول خدا (ص) بارها اين مسأله را اعلام كرده بود. عدم دلالت كلمه مولي به معني اولي بهانه ديگري از اهل سنت است كه بايد گفت سوال در آيا من بر مؤمنان از خود ايشان ولايت بيشتري ندارم» قرينه استواري به معناي سزاوارتر بر كلمه مولي است و متأسفانه باز هم اعلام كردند كه حضرت علي (ع) با اينكه مي دانست حكومت خلفا بر حق نيست چرا سكوت اختيار نمودند بايد گفت ايشان براي حفظ جامعه اسلامي از ورطه هلاكت و نابودي و به هدر نرفتن زحمات بيست و سه ساله پيامبر (ص) سكوت اختيار نمودند.

از اين روي آگاهي از غدير بايد وجود داشته باشد چرا كه داستان ديروز نيست كه گذشته باشد و فراموش شود بلكه چراغي است كه ما را به ريسمان الهي مي رساند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :