دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188578
تاریخ انتشار : 28 آذر 1392 8:32
تعداد بازدید : 166

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

شرک در اخلاق و تفسیر

یکی از مسائلی که در قرآن کریم بسیار مورد نکوهش قرار گرفته ، مسأله ی شرک است که بخش عظیمی از تلاش های پیامبران الهی نیز به مبارزه با آن اختصاص یافته است .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شرک در اخلاق و تفسیر

1392

 

راضیه شریفی

ملیحه حاجیان

حوریه خدایی

شرک ، توحید ، شرک جلی ، شرک خفی ، ریا ، نفاق ، کفر

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 یکی از مسائلی که در قرآن کریم بسیار مورد نکوهش قرار گرفته ، مسأله ی شرک است که بخش عظیمی از تلاش های پیامبران الهی نیز به مبارزه با آن اختصاص یافته است .

یکی از دلایلی که موجب اهمیت یافتن این موضوع شد ، آن است که شرک سر چشمه ی انواع رذایل و تباهی ها و از جمله انحرافاتی است که بشر را از توجه به معبود حقیقی باز داشته و مانع از پیمودن مسیر رشد و کمال و دستیابی به سعادت ابدی می شود .

علاوه بر این شرک ، ظلم به خدا است از آن جهت که موجودات بر قدر و ارزش و ناتوانی چون سنگ و چوب و ستاره و .... به عنوان معبود ، هم ردیف خداوند متعال قرار گرفته اند و از جهتی دیگر شرک به خدا ، ظلم به خویشتن است ؛ زیرا موجب سقوط آدمی از اوج عزت بندگی خدا به ذلت بردگی غیر خدا خواهد شد .

شرک بر دو نوع است ؛ شرک جلی یا اکبر که پرستش بت ها یکی از مصادیق آن است و از ویژگی های شرک جلی می توان به تعدد اله وتنفر از توحید اشاره کرد، نوع دیگر شرک ، شرک خفی یا اصغر که مصداق بارز آن ریا و نفاق است و این مسأله که صاحب چنین شرکی هرگز ، موثری را در کنار خدا و در عرض او نمی داند از ویژگی های شرک خفی می با شد .

برخی عوامل گرایش به شرک عبارتند از : مشاهده ی تنوع پدیده های آسمانی و زمینی ، میل به داشتن معبود محسوس و ملموس ، هواپرستی ، تعصب ، تقلید کورکورانه و ... .

این پژوهش از نظر هدف ، یک تحقیق کاربردی است و مباحث را به روش توصیفی و تحلیلی دنبال می کند و مطالب آن به شیوه ی کتابخانه ای گرد آوری و در سه فصل گنجانده شده است .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :