يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188569
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1392 14:37
تعداد بازدید : 284

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

آسیب های اشتغال زنان در خانواده و راهکارهای رفع آن

یکی از مسائل پیش روی در عصر حاضر، مسئله "اشتغال زن" است. آنچه به اهمیت بحث افزوده و موضوع تحقیق را یک چالش مهم قرار داده است نه مسئله اشتغال زن بلکه چالش و بحث آن جائی ایجاد شده است که سبب تغییر در ساختار خانواده گردیده و گاه آن را متزلزل نموده است. زنان ایرانی نیز از این پیامدها و وقایع خارج نبوده و به نوعی هر چند با تاخیر با این مسئله مواجه شده اند. این آسیب بسیار متاثر از تبلیغات و فعالیت های غرب است که به صورت کاملاً هدفمند صورت گرفت. آن ها تمام تلاش خود را در جهت همسو نمودن زنان با اهداف خود نمودند تا آن جا که مهدهای کودک هائی مجهز تاسیس نمودند تا مادران مهر مادری را در مهد کودک بگذارند و با خیالی آسوده راهی بازار کار گردند تا به او بگویند "بانوی شاغل".

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

آسیب های اشتغال زنان در خانواده و راهکارهای رفع آن

 

 

1392

 

زهرا صادقی سرور

 

خانم فریده سرخی

 

 خانم خلیلی

 

خانواده، اشتغال، زن، آسیب های اشتغال، پیامدها، راهکارها

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

خانواده اولین و مهمترین نهاد اجتماعی است لذا همواره در طول تاریخ مورد توجه واقع شده است. هر واقعه ای اولین تاثیر خود را بر خانواده می گذارد چرا که تمام افراد جامعه در وهله اول، عضو یک خانواده هستند. یکی از عناصر موثر در خانواده که پیکره اصلی را تشکیل و در حفظ آن نقش بسزائی دارد، زن است. مسائل و موضوعات مربوط به زن همیشه مورد توجه کارشناسان و صاحب نظران بوده است چرا که مستقیماً خانواده و جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد.

در طول تاریخ هر دین و یا مکتبی که به بشر عرضه می شد. پس از بیان جهان بینی و ایدئولوژی خود یکی از موضوعاتی که مفصل به آن می پرداخته و شاید بتوان به جرأت گفت که حتی خود را با آن به ثبت می رسانیده، بیان نظرات و دیدگاهش درباره زن بوده است. یکی از مسائل پیش روی در عصر حاضر، مسئله "اشتغال زن" است. آنچه به اهمیت بحث افزوده و موضوع تحقیق را یک چالش مهم قرار داده است نه مسئله اشتغال زن بلکه چالش و بحث آن جائی ایجاد شده است که سبب تغییر در ساختار خانواده گردیده و گاه آن را متزلزل نموده است. زنان ایرانی نیز از این پیامدها و وقایع خارج نبوده و به نوعی هر چند با تاخیر با این مسئله مواجه شده اند.

این آسیب بسیار متاثر از تبلیغات و فعالیت های غرب است که به صورت کاملاً هدفمند صورت گرفت. آن ها تمام تلاش خود را در جهت همسو نمودن زنان با اهداف خود نمودند تا آن جا که مهدهای کودک هائی مجهز تاسیس نمودند تا مادران مهر مادری را در مهد کودک بگذارند و با خیالی آسوده راهی بازار کار گردند تا به او بگویند "بانوی شاغل".

در این بین متاسفانه از کوتاهی مسئولین و کارشناسان دینی در ارائه راهکار دینی در این خصوص نباید غفلت نمود که اگر فعالیت های فرهنگی دینی موثری صورت می گرفت هیچ چیز نمی توانست زن را از خانواده جدا نماید و اگر ضروری بود که زن در خارج از منزل فعالیت کند حضورش ابتدا حضور اسلامی بود. این به این معنا نیست که تمام زنان ما حضور غیر اسلامی دارند. اما آنچه مهم است کیفیت است نه کمیت. لذا در تحقیق حاضر سعی شده تا به بیان نظرات انسان ساز مکتب اسلام پرداخته شود. ابتدا اهمیت خانواده بیان شده و اینکه زن در حفظ این نهاد اجتماعی چه نقشی دارد سپس دیدگاه اسلام در خصوص زن در خانواده ذکر و تاثیر او از دید اسلام بررسی گردیده است. آنگاه با توجه به تاریخچه اشتغال زن و جایگاه کار در اسلام که بیان شده، جایگاه اشتغال زن در اسلام بررسی شده است و در پایان با ذکر انگیزه ها و آسیب های اشتغال زن به بیان راهکار در جهت حل مسئله پرداخته شده است.

شایان ذکر است که تلاش بر این بوده که به موضوعات به طور مختصر و با زبانی ساده پرداخته شود تا صرفاً انگیز ه ای در ذهن مخاطب در جهت بررسی و مطالعه بیشتر صورت پذیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :