دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188554
تاریخ انتشار : 27 آذر 1393 12:5
تعداد بازدید : 361

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

آثار صله رحم، موانع و راهکارهای نهادینه کردن آن

یکی از اموری که آموزه های دینی اهمیت بسیاری برای آن قائل است، مساله «صله ارحام» است. باتوجه به آثار ژرف صله رحم در حوزه فردی و اجتماعی و زندگی دنیوی و اخروی انسان، آیات و روایات بطور گسترده بر آن تاکید ورزیده و اهمیت آن را گوشزد کرده اند گرفتاری و مشغله روزمره زندگی امروز به بهانه ای برای افراد جامعه تبدیل شده که بسیاری از کوتاهی های خود را در حوزه رفتار و کردار به گردن آن بیاندازند از گذشته های دور به یاد داریم که دور هم جمع شدن فامیل و خویشاوندان در وهله اول با هدف دیدوبازدید و بعد آگاهی از مسائل و مشکلات فامیل و تلاش برای رفع این مشکلات بوده و هیچکس از مشکل دیگری بی تفاوت نمی گذشته. اما امروزه این اینگونه روابط صمیمانه خویشاوندی کمرنگ شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار صله رحم، موانع و راهکارهای نهادینه کردن آن

 

 

1393

 

 ملیحه نهادی

 

 سرکار خانم منصوره کیانی

 

سرکار خانم عذرا خلیلی

 

صله رحم، موانع، راهکار،نهادینه کردن

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اسلام انسان را موجودی تنها و جدای از جماعت نمی داند، بلکه او را بطور فطری اجتماعی می شناسد که باید در کنش های متقابل با دیگران، بخش مهمی از نیازهای خویش را برطرف سازد و به رشد و کمال دست یابد. اساسا اسلام دینی اجتماعی و مبتنی بر قواعد و دستورهای جمعی است که هرگونه فردپرستی، رهبانیت و گوشه گیری در آن ممنوع است. مساله مشورت، نماز جماعت و جمعه، حج و جهاد، لزوم تشکیل حکومت و بسیاری دیگر از مولفه های اجتماعی، نشان دهنده اهمیت اینگونه مسائل در این دین حیات بخش است.

           یکی از اموری که آموزه های دینی اهمیت بسیاری برای آن قائل است، مساله «صله ارحام» است. باتوجه به آثار ژرف صله رحم در حوزه فردی و اجتماعی و زندگی دنیوی و اخروی انسان، آیات و روایات بطور گسترده بر آن تاکید ورزیده و اهمیت آن را گوشزد کرده اند. براساس روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله)، خداوند به‏هنگام خلق رَحم خطاب به او فرمود: «من رحمانم و تو رحم، اسمت را از اسم خود گرفتم. هرکس با تو بپیوندد من نیز با او می پیوندم و هرکس از تو جدا شود، من هم از او جدا می شوم»[1]. و در قرآن خداوند از قطع رحم نهی کرده و می فرمایند: «وَاتَّقوُاللهَ الَّذِی تَساءَلوُنَ بِهِ وَ الأَرحامِ إِنَّ اللهَ کانَ عَلَیکُم رَقیباً؛[2] و از خدایی که به نام او از یکدیگر درخواست می کنید، پرواکنید و از قطع‏روابط باخویشاوندان‏بپرهیزید، یقیناًخداهمواره‏برشما حافظ‏ونگهبان است».

           گرفتاری و مشغله روزمره زندگی امروز به بهانه ای برای افراد جامعه تبدیل شده که بسیاری از کوتاهی های خود را در حوزه رفتار و کردار به گردن آن بیاندازند تا شاید از بار تقصیر خود بکاهند. عصر ماشین گرچه آثار مثبتی بر زندگی بشر داشته اما انسان از تبعات سوء آن نیز بی بهره نمانده است. یکی از این تبعات کاهش رفت وآمد و سردی روابط خانوادگی و سنت حسنه صله رحم است. از گذشته های دور به یاد داریم که دور هم جمع شدن فامیل و خویشاوندان در وهله اول با هدف دیدوبازدید و بعد آگاهی از مسائل و مشکلات فامیل و تلاش برای رفع این مشکلات بوده و هیچکس از مشکل دیگری بی تفاوت نمی گذشته. اما امروزه این اینگونه روابط صمیمانه خویشاوندی کمرنگ شده است.

                   این پژوهش در دو فصل تنظیم شده است. در فصل اول با عنوان حقیقت صله رحم و آثار آن، ابتدا به مفهوم، فلسفه و تاریخچه صله رحم پرداخته شده و  در ادامه آثار فردی، اجتماعی، اقتصادی و روانی صله رحم مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم باعنوان موانع صله رحم و راهکارهای نهادینه کردن، ابتدا موانع فردی و اجتماعی مورد پژوهش قرار گرفته و پس از آن راهکارهای خانودگی نهادینه سازی اعم از تربیت دینی کودکان و فعالیت گروهی توسط خویشاوندان مطرح گردیده و همچنین به راهکارهای اجتماعی مثل استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش و آموزش عالی و توجه به نقش حوزه ها و نهادهای دولتی و غیره در ترویج صله رحم پرداخته شده است که انشاءالله با عمل به این راهکارها می توان سنت حسنه صله رحم را در جامعه نهادینه ساخت


[1]. حسن بن فضل طبرسی، مکارم الاخلاق، قم، نشرشریف رضی، سال1370، ص333.

[2]. نساء(4)، 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :