جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188548
تاریخ انتشار : 28 آذر 1392 11:38
تعداد بازدید : 305

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی دوستی و دوست یابی از دیدگاه آیات و روایات

انسان موجودی اجتماعی است که نیازمند ارتباط و معاشرت با دیگران است ؛ خداوند متعال نیز با علم به نیازهای بشر به این جنبه از شخصیت او توجهی خاص فرموده و برنامه هایی سعادت بخش در دین اسلام برای این ارتباط دوستی طراحی نموده است . در قرآن و روایات توصیه های با ارزش فراوانی در رابطه با « دوستی » بیان شده است که عمل به آنها ، جامعه را به سوی وحدت و تعالی سوق می دهد .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی دوستی و دوست یابی از دیدگاه آیات و روایات

1392

 

مژگان عباسی

ملیحه حاجیان

حوریه خدایی

دوست ، صدیق ، رفیق ، خلیل ، حمیم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 انسان موجودی اجتماعی است که نیازمند ارتباط و معاشرت با دیگران است  ؛ خداوند متعال نیز با علم به نیازهای بشر به این جنبه از شخصیت او توجهی خاص فرموده و برنامه هایی سعادت بخش در دین اسلام برای این ارتباط دوستی طراحی نموده است .

در قرآن و روایات توصیه های با ارزش فراوانی در رابطه با « دوستی » بیان شده است که عمل به آنها ، جامعه را به سوی وحدت و تعالی سوق می دهد .

دوستی عبارت است از علاقه و ارتباط روحی و معاشرت بین افراد به طوری که بر اساس آن بتوانند نیازهای فردی و اجتماعی ، دنیوی و اخروی خود را تامین کنند.

با توجه به این که اعمال و رفتار دوستان اثر مستقیم در روحیات و خلق و خوی اشخاص دارد پس ضروری است که انسان با انتخاب دوستان شایسته ای که دارای صفات نیکویی از قبیل : ایمان ، عقل ، راستگویی ، خیر خواهی و . . . هستند موجبات ترقی و تعالی خود را در دنیا و آخرت فراهم سازد ؛ بنابراین لازم است که برای احراز صلاحیت یک شخص به عنوان دوست او را در برخی مواقع مورد آزمایش قرار دهد .

دوستی با افراد شایسته و صالح علاوه بر این که باعث شادی و آرامش خاطر می شود ، تعالی عقل و پاداش الهی را نیز به دنبال دارد ؛ اما دوستی با افراد ناباب موجب غفلت از خدا ، گرایش به بدی و دچار شدن به عذاب الهی می شود .

بنابراین اگر شخصی با توجه به معیارهای صحیح ، دوستان شایسته ای انتخاب کرد باید برای حفظ آنها تلاش کند و این تلاش زمانی به بار می نشیند که افراد از خشم ، خرده گیری ، پر توقعی ، بحث و جدل و مزاح بیش از حد در روابط دوستی بپرهیزند .

این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق به صورت توصیفی و تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :