دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188529
تاریخ انتشار : 18 آذر 1392 11:7
تعداد بازدید : 341

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی فتنه سیاسی و نقش ولایت فقیه در مقابله با آن

فتنه از جمله تهدیدهایی است که از ابتدای تشکیل حکومت اسلامی توسط دشمنان در جامعه اسلامی روی داده است و انواع مختلفی دارد. فتنه سیاسی به دلیل ممزوج بودن اسلام با سیاست در حاکمیت اسلامی همواره مورد نظر دشمنان بوده است تا بدان وسیله به اهداف خود از جمله از میان برداشتن اسلام در حوزه های مختلف دست یابند. به همین دلیل درراستای اهداف مغرضانه خود به شیوه های مختلفی درانواع حوزه هامانند اقتصادی، فرهنگی،سیاسی و... ولی بارویکردی کاملا سیاسی می پردازند.زیراتمامی حوزه های نام برده در حکومت اسلامی تحت لوای سیاستی اسلامی قرار دارد. ولایت فقیه در جایگاه رهبری جامعه اسلامی در دوران غیبت، وظیفه مقابله با فتنه های سیاسی را بر عهده دارد و شناخت ریشه ها و ویژگی ها و انواع فتنه های سیاسی می تواند به درک درست از شگردهای فتنه گران در جامعه کمک کند و نقش رهبری مقتدر را در مقابله با فتنه نشان دهد. این تحقیق جنبه کاربردی دارد و روش تحقیق آن توصیفی و تحلیلی می باشد و مطالب آن به روش کتابخانه ای جمع آوری شده و در سه فصل ارائه شده است. فتنه که امروز با الفاظ جنگ نرم یا تهدید نرم از آن یاد می کنند به معنای فریب دادن مردم، مشتبه کردن حق و باطل، از جمله ابزارهایی است که دشمنان اسلام برای آسیب زدن به جامعه اسلامی از آن استفاده می کنند. فتنه سیاسی از ریشه هایی برخواسته است و ویژگی هایی دارد که آگاهی از آن ها به شناخت فتنه که حرکتی آرام و پنهانی دارد کمک می کند. شناخت فتنه موجب می شود که افراد غفلت زده که با فتنه همکاری دارند به اشتباه خود پی ببرند و همچنین با شناخت درست آن، جامعه از اثرپذیری مضر آن در امان باشد. از آن جاکه در نظام اسلامی ، سه اصل مشروعیت، هویت و امنیت از ارکان اصلی حاکمیت محسوب می شود، فتنه گران برای ضربه زدن به این ارکان، به فتنه سیاسی اقدام می کنند تا مشروعیت حاکمیت، ارزش های اصیل اسلامی و امنیت برخاسته از اسلام در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را بین ببرند و به طور کل اسلام را از حاکمیت جدا کنند. ولایت فقیه به معنای سرپرستی و رهبری فقیهی عالم در جامعه اسلامی است که نقش جانشینی پیامبر(ص) و امامان معصوم (علیهم السلام) را بر عهده دارد. همان طور که ائمه اطهار(علیهم السلام) نقش مقابله با انواع تهدیدات در جامعه را بر عهده داشتند، بر همین اساس، در مقابله با انواع فتنه نیز نقشی تعیین کننده داشتند و جامعه اسلامی را به سلامت عبور می دادند. این نقش خطیر در دوران غیبت به ولی فقیه سپرده شده تا با صفات و ویژگی های رهبری خود و از طریق تبیین فتنه و آگاهی دادن به مردم و بکار گیری راه بردهای عملی به مقابله با فتنه بپردازد. و با ترسیم نقشه راه، جامعه را از این تهدید رهایی بخشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی فتنه سیاسی و نقش ولایت فقیه

در مقابله با آن

1392

 

لیلا اسدی قلعه نی

ملیحه حاجیان

فرزانه نیکوبرش راد

فتنه، فتنه سیاسی، ولایت فقیه، نقش، مقابله

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

فتنه از جمله تهدیدهایی است که از ابتدای تشکیل حکومت اسلامی توسط دشمنان در جامعه اسلامی روی داده است و انواع مختلفی دارد. فتنه سیاسی به دلیل ممزوج بودن اسلام با سیاست در حاکمیت اسلامی همواره مورد نظر دشمنان بوده است تا بدان وسیله به اهداف خود از جمله از میان برداشتن اسلام در حوزه های مختلف دست یابند.

به همین دلیل درراستای اهداف مغرضانه خود به شیوه های مختلفی درانواع حوزه هامانند اقتصادی، فرهنگی،سیاسی و... ولی بارویکردی کاملا سیاسی می پردازند.زیراتمامی حوزه های نام برده در حکومت اسلامی تحت لوای سیاستی اسلامی قرار دارد.

ولایت فقیه در جایگاه رهبری جامعه اسلامی در دوران غیبت، وظیفه مقابله با فتنه های سیاسی را بر عهده دارد و شناخت ریشه ها و ویژگی ها و انواع فتنه های سیاسی می تواند به درک درست از شگردهای فتنه گران در جامعه کمک کند و نقش رهبری مقتدر را در مقابله با فتنه نشان دهد.

این تحقیق جنبه کاربردی دارد و روش تحقیق آن توصیفی و تحلیلی می باشد و مطالب آن به روش کتابخانه ای جمع آوری شده و در سه فصل ارائه شده است.

فتنه که امروز با الفاظ جنگ نرم یا تهدید نرم از آن یاد می کنند به معنای فریب دادن مردم، مشتبه کردن حق و باطل، از جمله ابزارهایی است که دشمنان اسلام برای آسیب زدن به جامعه اسلامی از آن استفاده می کنند. فتنه سیاسی از ریشه هایی برخواسته است و ویژگی هایی دارد که آگاهی از آن ها به شناخت فتنه که حرکتی آرام و پنهانی دارد کمک می کند.

شناخت فتنه موجب می شود که افراد غفلت زده که با فتنه همکاری دارند به اشتباه خود پی ببرند و همچنین با شناخت درست آن، جامعه از اثرپذیری مضر آن در امان باشد.

از آن جاکه در نظام اسلامی ، سه اصل مشروعیت، هویت و امنیت از ارکان اصلی حاکمیت محسوب می شود، فتنه گران برای ضربه زدن به این ارکان، به فتنه سیاسی اقدام می کنند تا مشروعیت حاکمیت، ارزش های اصیل اسلامی و امنیت برخاسته از اسلام در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را بین ببرند و به طور کل اسلام را از حاکمیت جدا کنند.

ولایت فقیه به معنای سرپرستی و رهبری فقیهی عالم در جامعه اسلامی است که نقش جانشینی پیامبر(ص) و امامان معصوم (علیهم السلام) را بر عهده دارد. همان طور که ائمه اطهار(علیهم السلام) نقش مقابله با انواع تهدیدات در جامعه را بر عهده داشتند، بر همین اساس، در مقابله با انواع فتنه نیز نقشی تعیین کننده داشتند و جامعه اسلامی را به سلامت عبور

می دادند. این نقش خطیر در دوران غیبت به ولی فقیه سپرده شده تا با صفات و ویژگی های رهبری خود و از طریق تبیین فتنه و آگاهی دادن به مردم و بکار گیری راه بردهای عملی به مقابله با فتنه بپردازد. و با ترسیم نقشه راه، جامعه را از این تهدید رهایی بخشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :