جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188519
تاریخ انتشار : 16 آبان 1392 10:41
تعداد بازدید : 237

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

سیره اجتماعی حضرت زهرا (سلام الله علیها)

فاطمه اطهر دختر رسول خدا احیاگر شخصیت و حقوق زن بوده و بزرگترین شخصیت جهان بشریت است. شخصیتی که علاوه بر فرزند پیامبر بودن، از ارزش والایی برخوردار است. بانویی که الگو و نمونه کامل برای زنان مسلمان می باشد. زنان امروز اگر خواهان سعادت و پیشرفت هستند، باید از ایشان پیروی نمایند تا به سعادت دنیا و آخرت نایل آیند. حضرت زهرا(سلام الله علیها) در همه جبهه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی حضور فعال داشتند تا مجوزی باشند که همه زنان جهان امروز در این عرصه ها حضوری با نشاط و تاثیر گذار داشته باشند. حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان یک زن مسلمان ، بهترین الگویی دینی که ، هم وظیفه مادری در خانه به خوبی عهده دار بوده و هم نقش اجتماعی حساسی ایفا کرده باشدحضرت زهرا گرچه بیشتر آن چه ما از این بزرگوار شنیده ایم، وظایف مادری و تربیتی خانه بوده است، اما ایشان نقش رهبری خود را در جایی که اقتضا می کرده به خوبی ایفا کرده اند . وقتی به خطابه های آن ها نگاه کنید درمی یابید که درست وقتی شرایط اقتضا می کرده ، لب به سخن و افشاگری گشوده اند. ایشان رهبری پیشرو در سخن گفتن علیه ظلم بوده است . حضرت زهرا برای احقاق حق خود در مورد مسئله فدک برخاست. نشان داد که زنان مسلمان قرار نیست آن طور که رسانه های غربی نشان می دهند فقط در خانه بنشینند و مورد ظلم و سرکوب واقع شوند. برعکس؛ آن ها می توانند کسب دانش کنند و وقتی زمانش برسد می توانند رهبر هم باشند. در این پژوهش سعی شده با دید تازه ای به بیان الگو بودن بانوی بانوان جهان از جهت ولایی، سیاسی، اجتماعی ، تربیتی و حیاء و حجاب و سیره مبارزاتی و ... پرداخته شود. این پژوهش در سه فصل انجام شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سیره اجتماعی حضرت زهرا (سلام الله علیها)

1392

 

سمیه بختیاری

فاطمه غلامی

حوریه خدایی

الگو ،  سیره ، حضرت زهرا(سلام الله علیها)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

فاطمه اطهر دختر رسول خدا احیاگر شخصیت و حقوق زن بوده و بزرگترین شخصیت جهان بشریت است. شخصیتی که علاوه بر فرزند پیامبر بودن، از ارزش والایی برخوردار است. بانویی که الگو و نمونه کامل برای زنان مسلمان می باشد.

زنان امروز اگر خواهان سعادت و پیشرفت هستند، باید از ایشان پیروی نمایند تا به سعادت دنیا و آخرت نایل آیند. حضرت زهرا(سلام الله علیها) در همه جبهه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی حضور فعال داشتند تا مجوزی باشند که همه زنان جهان امروز در این عرصه ها حضوری با نشاط و تاثیر گذار داشته باشند.

حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان یک زن مسلمان ، بهترین الگویی دینی که ، هم وظیفه مادری در خانه به خوبی عهده دار بوده و هم نقش اجتماعی حساسی ایفا کرده باشدحضرت زهرا گرچه بیشتر آن چه ما از این  بزرگوار شنیده ایم، وظایف مادری و تربیتی خانه بوده است، اما ایشان  نقش رهبری خود را در جایی که اقتضا می کرده به خوبی ایفا کرده اند . وقتی به خطابه های آن ها نگاه کنید درمی یابید که درست وقتی شرایط اقتضا می کرده ، لب به سخن و افشاگری گشوده اند. ایشان رهبری پیشرو در سخن گفتن علیه ظلم بوده است .

حضرت زهرا برای احقاق حق خود در مورد مسئله فدک برخاست. نشان داد که زنان مسلمان قرار نیست  آن طور که رسانه های غربی نشان می دهند  فقط در خانه بنشینند و مورد ظلم و سرکوب واقع شوند. برعکس؛ آن ها می توانند کسب دانش کنند و وقتی زمانش برسد می توانند رهبر هم باشند.

در این پژوهش سعی شده با دید تازه ای به بیان الگو بودن بانوی بانوان جهان از جهت ولایی، سیاسی، اجتماعی ، تربیتی و حیاء و حجاب و سیره مبارزاتی و ... پرداخته شود. این پژوهش در سه فصل انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :