جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188518
تاریخ انتشار : 16 آبان 1392 10:18
تعداد بازدید : 322

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

استکبار از منظر قرآن کریم

استکبار از جمله مسائل اخلاقی، سیاسی می باشد که قرآن کریم در آیات روشنگر خود به آن پرداخته است و جوامع و افرادی را که دچار این مشکل شده اند را یادآور شده است. و نه تنها از جوامع و افراد مستکبر یاد می کند که ویژگی های آنها را نیز بر می شمرد اعم از ویژگی های اخلاقی اعتقادی آنها مانند کفرورزی و خود بزرگ بینی، خود برتر بینی، حق ستیزی، استنکاف از عبادت و از جمله ویژگی های فرهنگی اجتماعی آنها اشرافیت،مترف بودن و فخر بر امتیازات مادی را نام برد. همچنین طریقة مواجهه ی آنها با انبیا و نوع زندگی آنها را می توان به خوبی مشاهده نمود. مستکبرین با روش هایی مانند فریب، خدعه و ایجاد تفرقه و تبلیغات روانی درصدد تسلّط یافتن بر مسلمانان هستند. آنان گروهی هستند که سعی در به ضعف کشیدن دیگران را دارند و هم چنین در صدد تسلط فکری، اقتصادی و ... بر همگان می باشند. بنابراین این مسأله مهم باید بیشر مورد بررسی قرار گیرد تا افراد و جوامع از آثار مخرب دنیوی و اخروی آن در امان بمانند. لذا قرآن مسلمان را نسبت به وجود مستکبران آگاه می کند، و همچنین راهکارهایی که مسلمانان در برابر این گروه باید به کار گیرند را نیز بیان کرده است مانند راهکارهای اعتقادی و اجتماعی و سیاسی. بر اساس تعالیم اسلام در مقابل دشمنان باید با تقویت ایمان، و استقامت در ایمان و خودباوری و اعتماد به نفس ایستادگی کرد و همچنین با وحدت و همگرایی و شکستن ابهت دروغین مستکبران و در نهایت با دفاع، مستکبران را به انزوا کشاند. قرآن مستضعفان را وارثان زمین خوانده است و فرجام کار مستکبران را بیان کرده است. این تحقیق جنبه کاربردی داشته و روش آن توصیفی تحلیلی می باشد و در سه فصل تنظیم شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

استکبار از منظر قرآن کریم 

1392

 

معصومه نیک اخلاق

فرزانه نیکوبرش راد

حوریه خدایی

قرآن، استکبار، تکبر، استضعاف

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

استکبار از جمله مسائل اخلاقی، سیاسی می باشد که قرآن کریم در آیات روشنگر خود به آن پرداخته است و جوامع و افرادی را که دچار این مشکل شده اند را یادآور شده است. و نه تنها از جوامع و افراد مستکبر یاد می کند که ویژگی های آنها را نیز بر می شمرد اعم از ویژگی های اخلاقی اعتقادی آنها مانند کفرورزی و خود بزرگ بینی، خود برتر بینی، حق ستیزی، استنکاف از عبادت و از جمله ویژگی های فرهنگی اجتماعی آنها اشرافیت،مترف بودن و فخر بر امتیازات مادی را نام برد.

همچنین طریقة مواجهه ی آنها با انبیا و نوع زندگی آنها را می توان به خوبی مشاهده نمود. مستکبرین با روش هایی مانند فریب، خدعه و ایجاد تفرقه و تبلیغات روانی درصدد تسلّط یافتن بر مسلمانان هستند. آنان گروهی هستند که سعی در به ضعف کشیدن دیگران را دارند و هم چنین در صدد تسلط فکری، اقتصادی و ... بر همگان می باشند. بنابراین این مسأله مهم باید بیشر مورد بررسی قرار گیرد تا افراد و جوامع از آثار مخرب دنیوی و اخروی آن در امان بمانند.

لذا قرآن مسلمان را نسبت به وجود مستکبران آگاه می کند، و همچنین راهکارهایی که مسلمانان در برابر این گروه باید به کار گیرند را نیز بیان کرده است مانند راهکارهای اعتقادی و اجتماعی و سیاسی. بر اساس تعالیم اسلام در مقابل دشمنان باید با تقویت ایمان، و استقامت در ایمان و خودباوری و اعتماد به نفس ایستادگی کرد و همچنین با وحدت و همگرایی و شکستن ابهت دروغین مستکبران و در نهایت با دفاع، مستکبران را به انزوا کشاند. قرآن مستضعفان را وارثان زمین خوانده است و فرجام کار مستکبران را بیان کرده است.

این تحقیق جنبه کاربردی داشته و روش آن توصیفی تحلیلی می باشد و در سه فصل تنظیم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :