شنبه - 2018 دسامبر 15 - 7 ربيع الثاني 1440 - 24 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188516
تاریخ انتشار : 16 آبان 1392 10:6
تعداد بازدید : 284

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عفو و گذشت از دیدگاه آیات و روایات

عفو و گذشت از مباحث تربیتی و اخلاقی است که در وجود همه انسان ها هست و همه محتاج به این خصلت اخلاقی هستند. یکی از مباحث اخلاقی که می تواند از تنش های موجود در جامعه تا حد بسیاری بکاهد موضوع عفو و گذشت است که دارای آثار فراوانی می باشد و از آن جا که دین اسلام دینی کامل و همه جانبه است راه های رسیدن به این فضیلت بزرگ اخلاقی را در پیش روی ما قرار داده است. اهمیت این پژوهش از آن رو است که آیا این صفت پسندیده همیشه ممدوح شمرده می شود و آثار مفیدی به جا می گذارد یا اینکه ممکن است گاهی اوقات بر حسب شرایطی این صفت پسندیده به صفتی مزموم تبدیل شود. آن چه از این تحقیق حاصل شد این است که عفو و گذشت از صفات پسندیده ای است که از مهم ترین و کاربردترین مسائل اخلاقی در جامعه امروزی می باشد که دارای آثار بسیار سازنده ای همچون آرامش فرد و جامعه، صمیمت و محبت در بین افراد جامعه، و وارد شدن در بهشت و شفاعت حضرت رسول (ص) می باشد. لذا با ارایه آگاهی لازم پیرامون فضیلت عفو و آثار آن به افراد جامعه و با استفاده از راه کارهای رسیدن به این صفت ممدوح و پسندیده می توان فرد و جامعه را در مسیر سعادت و کمال قرار داد تا بدین ترتیب بتوانیم جامعه ای در انتظار امام عصر (عج) را آماده سازیم. این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق در آن به صورت توصیفی- تحلیلی می باشد و اطلاعات آن به روش کتابخانه ای جمع آوری شده که در سه فصل ارایه گردیده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عفو و گذشت از دیدگاه آیات و روایات

1392

 

مریم گرجی

فرزانه نیکوبرش راد

حوریه خدایی

عفو، گذشت، آیات، روایات، آثار، راه کار

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

عفو و گذشت از مباحث تربیتی و اخلاقی است که در وجود همه انسان ها هست و همه محتاج به این خصلت اخلاقی هستند.

یکی از مباحث اخلاقی که می تواند از تنش های موجود در جامعه تا حد بسیاری بکاهد موضوع عفو و گذشت است که دارای آثار فراوانی می باشد و از آن جا که دین اسلام دینی کامل و همه جانبه است راه های رسیدن به این فضیلت بزرگ اخلاقی را در پیش روی ما قرار داده است.

اهمیت این پژوهش از آن رو است که آیا این صفت پسندیده همیشه ممدوح شمرده می شود و آثار مفیدی به جا می گذارد یا اینکه ممکن است گاهی اوقات بر حسب شرایطی این صفت پسندیده به صفتی مزموم تبدیل شود.

آن چه از این تحقیق حاصل شد این است که عفو و گذشت از صفات پسندیده ای است که از مهم ترین و کاربردترین مسائل اخلاقی در جامعه امروزی می باشد که دارای آثار بسیار سازنده ای همچون آرامش فرد و جامعه، صمیمت و محبت در بین افراد جامعه، و وارد شدن در بهشت و شفاعت حضرت رسول (ص) می باشد.

لذا با ارایه آگاهی لازم پیرامون فضیلت عفو و آثار آن به افراد جامعه و با استفاده از راه کارهای رسیدن به این صفت ممدوح و پسندیده می توان فرد و جامعه را در مسیر سعادت و کمال قرار داد تا بدین ترتیب بتوانیم جامعه ای در انتظار امام عصر (عج) را آماده سازیم.

این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق در آن به صورت توصیفی- تحلیلی می باشد و اطلاعات آن به روش کتابخانه ای جمع آوری شده که در سه فصل ارایه گردیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :