دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188514
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1392 9:52
تعداد بازدید : 134

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی آسیب های فکری و اعتقادی فرهنگ مهدویت

آموزه مهدویت از جمله مباحث اعتقادی و کلامی است. اعتقاد به فرهنگ مهدویت از توانمندترین عوامل پویایی، رشد و بالندگی جامعه اسلامی در طول تاریخ است که آن را از فرو غلتیدن از فسادها و تباهی ها حفظ می کند. فرهنگ مهدویت به مجموعه ای از نگرش ها و ارزش های مربوط به ظهور منجی موعود از سلاله پاک پیامبر (صلی الله علیه و آله) اطلاق می گردد. این تحقیق از جهت هدف یک تحقیق کاربردی است و روش تحقیق آن به شیوه توصیفی- تحلیلی است و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است که در سه فصل ارایه گردیده است. این فرهنگ در تاریخ خود با اندیشه ها و برداشت های نادرست بسیار روبه رو شده است. در عصر کنونی ما که جامعه به شکل روزافزونی به این فرهنگ روی آورده است، ضرورت شناسایی این آسیب ها بیش از هرزمان دیگر احساس می شود و لازم است ضمن ترویج و توعه فرهنگ مهدویت این موضوع نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد. عمده ترین آسیب هایی که فرهنگ مهدویت را در بعد فکری و اعتقادی مورد توجه قرار می دهد اموری چون: عدم درک صحیح از اضطرار به حجت، تفسیر و برداشت غلط از مفاهیم غیبت و انتظار، توقیت و تطبیق است. و راه کارهایی که می توان برای مقابله با این آفت ها پیشنهاد کرد، راه کارهای اعتقادی- اخلاقی و فرهنگی می باشد. از این رو همواره در صورت توجه به این آفت ها و راه کارهای مقابله با آن، می توان از این فرهنگ به عنوان موثرترین و کارآمدترین ابزار برای حکومت در مسیر حق بهره جست و با آن نسل منتظر را برای رسیدن به آن تحول بزرگو جهانی آماده ساخت.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی آسیب های فکری و اعتقادی فرهنگ مهدویت

1392

 

نرگس عزیزی  

فرزانه نیکوبرش راد

 

حوریه خدایی

 

فرهنگ، فرهنگ مهدویت، آسیب شناسی، آسیب شناسی دینی، آسیب شناسی مهدویت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آموزه مهدویت از جمله مباحث اعتقادی و کلامی است. اعتقاد به فرهنگ مهدویت از توانمندترین عوامل پویایی، رشد و بالندگی جامعه اسلامی در طول تاریخ است که آن را از فرو غلتیدن از فسادها و تباهی ها حفظ می کند. فرهنگ مهدویت به مجموعه ای از نگرش ها و ارزش های مربوط به ظهور منجی موعود از سلاله پاک پیامبر (صلی الله علیه و آله) اطلاق می گردد.

   این تحقیق از جهت هدف یک تحقیق کاربردی است و روش تحقیق آن به شیوه توصیفی- تحلیلی است و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است که در سه فصل ارایه گردیده است.

   این فرهنگ در تاریخ خود با اندیشه ها و برداشت های نادرست بسیار روبه رو شده است. در عصر کنونی ما که جامعه به شکل روزافزونی به این فرهنگ روی آورده است، ضرورت شناسایی این آسیب ها بیش از هرزمان دیگر احساس می شود و لازم است ضمن ترویج و توعه فرهنگ مهدویت این موضوع نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد.

   عمده ترین آسیب هایی که فرهنگ مهدویت را در بعد فکری و اعتقادی مورد توجه قرار می دهد اموری چون: عدم درک صحیح از اضطرار به حجت، تفسیر و برداشت غلط از مفاهیم غیبت و انتظار، توقیت و تطبیق است. و راه کارهایی که می توان برای مقابله با این آفت ها پیشنهاد کرد، راه کارهای اعتقادی- اخلاقی و فرهنگی می باشد.

   از این رو همواره در صورت توجه به این آفت ها و راه کارهای مقابله با آن، می توان از این فرهنگ به عنوان موثرترین و کارآمدترین ابزار برای حکومت در مسیر حق بهره جست و با آن نسل منتظر را برای رسیدن به آن تحول بزرگو جهانی آماده ساخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :