سه شنبه - 2018 سپتامبر 18 - 8 محرم 1440 - 27 شهريور 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188513
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1392 9:23
تعداد بازدید : 180

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

امامت از دیدگاه امامیه و اسماعیلیه

بحث امامت از مباحث اعتقادی و کلامی است. امامت ریاستی است عمومی در امر دین و دنیا به نیابت و جانشینی از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) که بنا بر نص، از طرف خداوند انتخاب می شوند. اسماعیلیه یکی از نزدیک ترین فرق شیعه از نظر اعتقادی هستند. این ها در میانه ی سده دوم هجری شکل گرفتند و هنوز هم در ایران فعالیت می کنند. این فرقه به خاطر اختلاف بر سر جانشینی امام جعفر صادق(علیه السلام) به وجود آمدند. همه شیعیان امامت را قبول دارند اما در زمان شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) عده ای فرزند ایشان اسماعیل را به امامت پذیرفتند و فرقه اسماعیلیه را تشکیل دادند. بحث بر سر این است که چرا آن ها فقط شش امام اول را قبول دارند و از همین دوره بود که جریان انحراف آن ها شروع شد و دوره های مختلفی را طی کردند. شیعه امامیه و اسماعیلیه در زمینه امامت با هم دارای یک سری اشتراکاتی از قبیل وجوب نصب امام بر خداوند ، ضرورت وجود امام و ... می باشند و هم چنین دارای یک سری اختلافاتی از قبیل ادوار امامت ، مراتب امامت و ... می باشند. در حقیقت اسماعیلیان در بحث امامت خودشان دچار انحراف شده اند و برای پایداری و ادامه ی حیات خود به بیگانگان وابسته شده اند و به عنوان مهره ای در جهت منافع بیگانگان حرکت کردند و با وابستگی رشد کرده اند و این وابستگی را تا به امروز هم ادامه داده اند و ما امامت آن ها را بررسی کردیم تا نشان دهیم که فرقه ی انحرافی حتی اگر با نام ائمه معصومین (علیهم السلام) هم باشند در گذر زمان در دام استعماری خواهند افتاد. بنابراین کسانی که مسیر الهی را با کمک گرفتن از روایات ائمه معصومین (علیه م السلام) طی کنند به سعادت و کمال می رسند ، اما اگر به دنبال افراد منفعت طلب و امامان انحرافی حرکت کنند جز ضلالت و وابستگی چیزی نصیب آن ها نخواهد شد. این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق به صورت تاریخی تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است که در سه فصل ارائه گردیده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

امامت از دیدگاه امامیه و اسماعیلیه

1392

 

مرضیه محمدزاده

فرزانه نیکوبرش راد

 

حوریه خدایی

 

امامت ، امامیه، اسماعیلیه، فرقه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بحث امامت از مباحث اعتقادی و کلامی است. امامت ریاستی است عمومی در امر دین و دنیا به نیابت و جانشینی از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) که بنا بر نص، از طرف خداوند انتخاب می شوند.

اسماعیلیه یکی از نزدیک ترین فرق شیعه از نظر اعتقادی هستند. این ها در میانه ی سده دوم هجری شکل گرفتند و هنوز هم در ایران فعالیت می کنند. این فرقه به خاطر اختلاف بر سر جانشینی امام جعفر صادق(علیه السلام) به وجود آمدند.

همه شیعیان امامت را قبول دارند اما در زمان شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) عده ای فرزند ایشان اسماعیل را به امامت پذیرفتند و فرقه اسماعیلیه را تشکیل دادند. بحث بر سر این است که چرا آن ها فقط شش امام اول را قبول دارند و از همین دوره بود که جریان انحراف آن ها شروع شد و دوره های مختلفی را طی کردند.

شیعه امامیه و اسماعیلیه در زمینه امامت با هم دارای یک سری اشتراکاتی از قبیل وجوب نصب امام بر خداوند ، ضرورت وجود امام و ... می باشند و هم چنین دارای یک سری اختلافاتی از قبیل ادوار امامت ، مراتب امامت و ... می باشند.

در حقیقت اسماعیلیان در بحث امامت خودشان دچار انحراف شده اند و برای پایداری و ادامه ی حیات خود به بیگانگان وابسته شده اند و به عنوان مهره ای در جهت منافع بیگانگان حرکت کردند و با وابستگی رشد کرده اند و این وابستگی را تا به امروز هم ادامه داده اند و ما امامت آن ها را بررسی کردیم تا نشان دهیم که فرقه ی انحرافی حتی اگر با نام ائمه معصومین (علیهم السلام) هم باشند در گذر زمان در دام استعماری خواهند افتاد.

بنابراین کسانی که مسیر الهی را با کمک گرفتن از روایات ائمه معصومین (علیه م السلام) طی کنند به سعادت و کمال می رسند ، اما اگر به دنبال افراد منفعت طلب و امامان انحرافی حرکت کنند جز ضلالت و وابستگی چیزی نصیب آن ها نخواهد شد.

این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق به صورت تاریخی تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است که در سه فصل ارائه گردیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :