دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188506
تاریخ انتشار : 4 آبان 1392 5:29
تعداد بازدید : 1045

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

آثار و پیامدهای خوف و رجاء از منظر آیات و روایات

خوف و رجا از فضایل انسانی هستند که باید هر دو به طور متعادل در انسان وجود داشته باشد تا سبب رشد معنوی انسان شود. خوف و رجا دارای آثار ارزشمندی شماری است که همه جهات زندگی انسان را تحت‎الشعاع خود قرار می‎دهد. هم سبب رشد و تکامل زندگی دنیوی انسان می‎شود و هم سبب رشد و تکامل زندگی اخروی انسان‎ها می‎شود خوف و رجا تنها در عرصة فردی بلکه در زمینة اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، معنوی و غیره ... دارای آثار فراوانی است. خوف و رجا با هم رابطه‎ای متقابل و دو سویه دارند و اعتدال و توازن هردو برای مومنان لازم است. بنابراین زیاده‎روی در هر یک از آنها مستلزم کوتاهی کردن در جانب دیگر است. بعضی‎ها خوف و رجا را به 2 بال پرنده تشبیه کرده‎اند که اگر هرکدام از این بال‎ها وجود نداشته باشد یا 1 بال بزرگ‎تر از دیگری باشد پرنده قادر به پریدن نخواهد بود بنابراین باید خوف و رجا هم همینگونه باشد در هیچ یک از طرفین زیاده‎روی صورت نگیرد چون سبب آسیب‎رسانی به شخص می‎شود. در پایان نگارنده امید دارد که در جهت شناساندن جنبه‎ای از اخلاقیات و مطالب عرضه شده در این باب گاهی هرچند کوچک را برداشته باشد به امید آنکه در آینده شاهد تحقیقات پرمایه‎تری پیرامون خوف و رجا که از پایه‎های اصلی اعتقادات دین محسوب می‎گردد برداشته شود. در این پایان‎نامه نگارنده هیچ مدعی نبوده است که هریک از بخش‎هایی که ارائه شده و به جنبه‎ای خاص از جوانب خوف و رجاء در آنها اشاره شده، به طور کامل و مکفی حق مطلب ادا شده باشد بدین جهت امید است که پژوهندگان راسخ گامی بلند در جهت تبیین ابعاد غامض مسالة خوف و رجا بردارند و جای دارد که تحت عنوان هر یک از بخش‎های ارائه شده تفصیلاً پژوهش‎های گسترده‎ای صورت گیرد و با ارائه کتب و مقالات مستقل در مورد خوف و رجا ابعاد بحث انگیز این مسئله روشن شود.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


آثار و پیامدهای خوف و رجاء از منظر آیات و روایات

1392
الهام قشقایی
لیلا امیری مقدم
محفوظی
خوف - رجاء

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


مسئله خوف و رجاء از جمله مسائل مهم اخلاقي و اعتقادي است كه ذهن آدمي را به خود مشغول ساخته است. اهميت ويژه ي اين مسئله از آن رو است كه در آموزه هاي ديني اسلام ترس از عقوبت و گرفتار آمدن به غضب الهي و رجا و اميد به رحمت بيكران او هر دو مورد توجه قرار گرفته اند و به ضرورت حفظ تعادل ميان آن ها تأكيد شده است.

هدف از اين تحقيق كاربردي، روش تحقيق به صورت توصيفي تحليلي بوده و شيوه جمع آوري اطلاعات به صورت كتابخانه اي بوده كه در چهار فصل ارائه گرديده است. خوف به معناي ترس، بيم و هراس است و رجا هم به معناي اميدواري و حصول چيزي كه اسباب آن فراهم شده باشد.

خوف و رجا آثار ارزشمندي دارد كه مؤثر در زندگي دنيوي و اخروي انسانها است. نه تنها در زندگي فردي بلكه از جهت اجتماعي، سياسي، اقتصادي و غيره هم آثار ارزشمندي دارد. اين دو صفت بايد در انسان به طور متعادل وجود داشته باشند زيرا عدم تعادل بين اين دو صفت نه تنها مفيد واقع نمي شود بلكه مانع رشد و كمال انسان مي شود و مي توان دآثار مخربي به همراه داشته باشد. افراط در اميد به خداوند موجب احساس ايمني از عذاب خدا مي شود و شخص با غرق شدن در لذت هاي دنيوي از زندگي آخرت باز مي ماند. افراط در ترس هم موجب ياس از رحمت الهي، دنيا گريزي و گوشه نشيني مي شود مراتب خوف و رجا به تناسب مراتب وجودي بندگان متفاوت است ولي آنچه مسلم است اين حقيقت است كه با حفظ تعادل ميان اين دو صفت مي توان به درجات رفيع كمال و سعادت دنيوي و اخروي رسيد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :