دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188505
تاریخ انتشار : 4 آبان 1392 5:19
تعداد بازدید : 185

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

آرزو و اثرات آن

با توجه به مباحثی که در این نوشتار به آن پرداخته شده است به این نتیجه می‎رسیم که هنگامی که انسان، هدف نهایی زندگی و برترین آرزوها را تشخیص داد، همه خواسته‎ها و آرمان‎های او در جهت رسیدن به این هدف قرار می‎گیرد؛ زیرا هر خواسته‎ای که در جهت این آرزوی بزرگ است، درست و حق است، و هرچه در جهت خلاف آن است نادرست و باطل است. نخستین شرط بهره‎گیری از نعمت آرزو، معرفت است. اگر کسی نداند در دنیا چه آرزوهایی عقلائی، منطقی و دست یافتنی است، عمر خود را صرف خیالات و موهوماتی می‎کند که هیچ‎گاه بدانها دست نخواهد یافت. نکته قابل تأمل این‎که در احادیث اسلامی، از یک‎سو جهل، حماقت، غفلت، آلودگی‎های اخلاقی و عملی، دنیاپرستی و شقاوت به عنوان ریشه‎های آرزوهای باطل و نکوهیده معرفی شده‎اند، و از سوی دیگر زوال عقل و از دست رفتن بصیرت، فراموشی زندگی پس از مرگ، قصاوت قلب، کوتاهی در انجام دادن کارهای نیک و یا فراموشی آنها و افتادن در دام انواع فسادها و سختی‎ها و ناکامی‎ها، به عنوان آثار و زیانهای نکوهیده، مطرح گردیده‎اند. با تأمل در آنچه در تبیین خطر داشتن آرزوهای بلند، بدان اشارت رفت، حکمت توصیه اکید پیشوایان اسلام به پیروان خود در مورد ضرورت کوتاه کردن آرزوهای مادی روشن می‎شود. افزون براین، ارزشهایی از قبیل؛ نیکوکاری، اخلاص، صداقت، پارسایی، سلامت جان، بی‎نیازی روحی و مهم‎تر: دستیابی به معارف شهودی و در نهایت آسایش همیشگی در بهشت جاوید از نگاه احادیث اسلامی، از آثار کوتاه کردن آرزوهای مادی است.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


آرزو واثرات آن

1392
انسیه اسمعیلی
لیلا امیری مقدم
طوبی شاکری
آرزو -امید

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


امید و آرزو از ویژگی‎ها و مهم‎ترین شاخصه‎های زندگی بشر است. و چون انسان است که می‎‏تواند آینده نگر باشد امید و آرزو نیز بر پایه آینده نگری قرار دارد.

مسأله مهم در بهره‎گیری انسان از این موهبت الهی (آرزو) چگونگی تربیت آن است که اگر این خصوصیت فطری درست تربیت شود، انسان با دست‎یابی بر آرزوهای خود آرامش پیدا می‎کند و تا آنجا که به بتدریج به تعبیر قرآن، صاحب «نفس مطمئنه» می‎گردد و اگر آرزو درست تربیت نشود، انسان به مطلوب خود دست نمی‎یابد و دچار خسران و تباهی می‎شود.

این پژوهش در پی‎آن است که با روش اسنادی- کتابخانه‎ای و به صورت توصیفی- تحلیلی، آرزو و اثرات آن را در زندگي بررسی نماید. در این رساله، ضمن بیان ماهیت آرزو و تفاوت آن با امید به گونه‏های مختلف آرزو و علل و ریشه‎های آرزوهای باطل و نکوهیده پرداخته شده است و در انتهای رساله اثرات بلندي و کوتاهی آرزو از دیدگاه معصومین بیان شده است.

از این روی آگاهی از اثرات آرزوها در زندگی، می‎تواند در جهت بخشیدن به اهداف و امیدها و آرزوهای انسان کارگشا باشد و انسان با توکل الهی به دور از افراط و تفریط مسیر درست را انتخاب کند تا او را به سر منزل مقصود برساند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :