دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188503
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1392 4:41
تعداد بازدید : 217

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

حجاب و بررسی علل بی حجابی

پوشش از مسائل فطری و مطابق با فطرت انسان است. حجاب در اسلام از اهمیّت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و اسلام رعایت حجاب از جانب زن را به خاطر لطافت او لازم و ضروری می داند. حجاب به زن ارزش می دهد و حرمت و شخصیّت وی به شمار می رود. زن با رعایت حجاب اسلامی می تواند در اجتماع حضور داشته باشد و فعالیت نموده و حتی حضور مؤثری در عرصه های مختلف داشته باشد و زن باحجاب به جای این که تحریک برانگیز شودتحسین برانگیزمیشود بسیاری از مفاسد اجتماعی ناشی از بی حجابی و بی عفتی زنان و دختران است به همین دلیل دین اسلام به عنوان کاملترین دین الهی به این مسأله اهتمام ویژه ای داشته و در آیات متعددی وجوب و حدود آن را بیان نموده است. از آن جا که هر پدیده ای معلول علّتی است، به طور حتم بی حجابی نیز عوامل متعددی دارد و برای مقابله با پدیده ناهنجار بی حجابی باید ابتدا این عوامل شناسایی شوند و سپس راه کار مناسب جهت از بین بردن این عوامل ارائه گردد. عوامل فردی و روانی که در بی حجابی مؤثرند عبارتند از: جهل و بی اطلاعی از احکام دین مبین اسلام و نیز عدم شناخت نسبت به مسائل روحی و روانی زنان، ضعف ایمان و حیا و غیرت، میل به بی بندوباری و فخر فروشی و جلب نمودن توجّه دیگران، ناکامی جنسی در زندگی زناشویی و... از عوامل خانوادگی و اجتماعی این پدیده می توان به سهل انگاری خانواده ها، مدگرایی، عملکرد ضعیف رسانه ها، عدم نظارت مسئولین از یک طرف و شیوه های نادرست برخورد با افراد عفیف و نیز رفتار برخورد افراطی با بی حجاب و دگرگونی ارزش ها از یک طرف اشاره نمود. البته عوامل خارجی مانند تهاجم فرهنگی، گسترش بازار مصرف، توسعه نهضت صنعتی اروپا نیز مؤثر بوده اند. برای مقابله با بی حجابی و از بین بردن این معضل اجتماعی و ترویج فرهنگ اسلامی حجاب،راهبردها و راهکارهای گوناگونی مطرح است؛ از جمله تفهیم مسأله حجاب اسلامی، احیای امر به معروف و نهی از منکر، هدایت و کنترل مستمر پوشاک و لوازم آرایشی و...

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حجاب و بررسی علل بی حجابی

1392
زهرا اردستانی رستمی
لیلا امیری مقدم
طوبی شاکری
حجاب، بد حجابی، بی حجابی، راهبرد، راهکار

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


یکی از موضوعات اساسی و یسیار مهم که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد شناسایی علل و عوامل ترویج بد حجابی و بی حجابی در جامعه اسلامی و ارائه راه کارهای مناسب جهت گسترش فرهنگ حجاب و مبارزه با این آسیب می باشد.

توجه بسیار آیات و روایات نشان از اهمیت بی حد و حصر این مسأله دارد چرا که بدون آن انسان در مسیر اعتدال قرار نگرفته و به سعادت حقیقی نائل نخواهد شد. ولی متأسفانه شاهدیم که روند بی حجابی در جامعه کنونی در حال افزایش است و رفته رفته فرهنگ برهنگی غرب، جای فرهنگ اصیل و اسلامی را گرفته است.

با توجه به ضرورت بررسی ریشه ها و عوامل آسیب بی حجابی در جامعه بر آن شدیم که در این پایان نامه ابتدا ماهیت حجاب و عفاف را از نظر لغوی و اصطلاحی مورد بررسی قرار داده و پس از اثبات فلسفه حجاب از منظر آیات و روایات و ادله عقلی و نقلی حجاب و دیدگاه برخی دانشمندان به واکاوی علل و عوامل بی حجابی پرداخته ایم. یکی از عوامل مؤثر در بی حجابی عدم اطلاع افراد از ساختار جسمی و روحی زن و مرد است. ضعف ایمان، جلب نمودن قلب مردان، میل به خودنمایی، مد گراییو تقلید و...را می توان از عوامل فردی و روانی افزایش بی حجابی به شمار آورد؛ علاوه بر عوامل فردی علل و عوامل خانوادگی و اجماعی نیز براین مسأله تأثیر گذار می باشد. عدم شناسایی الگوهای والا، تضعیف و تخریب عنصر حیا و غیرت، سهل انگاری و بی توجهی خانواده ها، فقدان تلاش های مؤثر و کار ساز و... موجبات افزایش سطح بی حجابی را در جامعه فراهم نموده است و عوامل خارجی همچون تهاجم فرهنگی و گسنرش بازار مصرف و... به این معضل اجتماعی دامن زده است. در راستای تحقق فرهنگ اصیل و اسلامی بعد از شناسایی علل و ریشه های بی حجابی باید راهبردها و راهکارهای مناسب به مقابله با بی حجابی پرداخت.

تقویت باورهای دینی، تأکید بر حیا و غیرت در خانواده ها، احیای امر به معروف و نهی از منکر، نظارت بر تولید پوشاک، برخورد محترمانه با زنان محجبه و مواردی از این قبیل از جمله راهبردها و راهکار های مناسب مقابله با بی حجابی و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :