دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188502
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1392 4:26
تعداد بازدید : 97

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

آثار کسب حلال در تربیت انسان

خداوند برای انسان روزی پاک و حلال را به عنوان نعمتی بزرگ قرار داده است که این رزق طیب مقدمه ای است بر اعمال صالح که اگر انسان از روی لجاجت و زیاده خواهی و گمراهی از این نعمت بزرگ سر بتابد تربیت به سر منزل مقصود خود نرسیده و این فرد به بیراهه خواهد رفت چرا که خداوند خودش طیب است و قبول نمی کند غیر از طیب را. گاهی برخی انسانها فراموش می کنند که درآمد آنها و رزق خدادادی ایشان از روی عدالت تقسیم شده و میزان آن تعیین شده است در صورتی که اگر خرسندی به آنچه پروردگار برای آنها تعیین نموده باشند و تنها به دنبال درآمدی پاک و حلال باشند کاری با ارزش انجام داده که جزء سعادت دنیا و آخرت را به دنبال نخواهد داشت. سپس به این جمع بندی می رسیم که از هر چیز پاک و حلال و طیب جز پاکی نمی روید از کوزه های حلال و پاکیزه جز حسنات و خیرات تراوش نمی شود. روزی حلال است که سلامت دنیا و آخرت را تضمین می کند و اگر درآمدی غیر حلال داشته باشیم همانطور که از پیامبر گرامی اسلام نقل کردیم، خانه ای ساخته ایم بر روی آب. با بشارتهایی که خداوند ائمه معصومین علیه السلام ما برای استفاده از حلال و هشدارهایی که برای دوری از کسب حرام و اموال شبهه ناک داده اند باید کج اندیش و جاهل باشیم اگر این همه وصایا و سفارشات گهر بار را نادیده انگاریم. «اَللّهُمْ اَغْنِنِی بِحَلالک عَنْ حَرَامِک وَ بِطَاعَتِکَ عَنْ مَعْصِیَتِکْ وَ بِفَضْلِکَ عَنْ سِوَاکْ».

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


آثار کسب حلال در تربیت انسان

1392
ندا احمدی
حوریه کمیزی
طوبی شاکری
درآمد، حلال، تربیت، کارو کسب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده    در دنیای امروز که جهان با سرعت به جلو حرکت می کند و از تمامی علوم و فنون و جوانب مختلف زندگی به نحو احسن بهره برده می شود. انسان که مرکز اصلی مدار هستی می باشد نیز در تلاش است که علوم مختلف را به حد اعلی برساند یکی از این علوم که اتفاقاً بسیار مهم برای نوع بشر مهم و کارآمد می باشد تعلیم و تربیت است. که مسلماً تربیت آن برجسته تر و نیاز انسان به آن بیشتر می باشد.

   حال باید ببینیم آیا تمام روشها و اصول صحیح به کار گرفته شده، تا ملاکهای صحیح تربیتی در مورد انسان اعمال گردیده است؟ با مشکلات فراوان جوامع مختلف قطعاً پاسخ مثبت نمی باشد گاهی برخی مسائل که کمتر به آن توجه می شود و یا حتماً نادیده گرفته می شود. تأثیرات شگرف و اساسی دارند تا آن جا که حتی بسیاری از روشهای علمی نیز می توانند خلاء آنها را پر نمایند. کسب درآمد حلال و روزی پاک که دین ما نیز اهمیت خاصی برای این موضوع قائل است از آن اصولی است که پژوهشگر سعی دارد در پایان نامه خود در باره اش سخن بگوید واهمیت آن را در حد بضاعت خود در تربیت انسان مشخص کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :