جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188500
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1392 3:51
تعداد بازدید : 127

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

تامین معاش در زندگی معصومین

بر اساس مطالب اشاره شده در اين تحقيق مي توان اين گونه نتيجه گرفت كه در اقتصاد اسلامي توليد ثروت به مثابه وسيله اي براي آماده سازي توشه اي براي زندگي ابدي و مقدمه ساز رسيدن بشر به هدف عالي انساني است و همانطور كه در حديث معروف «الدنيا مزرعه الآخره»؛ «دنيا محل ساخت آخرت است»، پرداختن به توليد ثروت در اقتصاد اسلامي بر خلاف اقتصاد غربي وسيله اي است براي آماده كردن بستر پرهيزگاري و رسيدن بشر به هدف غايي خود كه سعادت اخروي است. بي شك روش هاي توليد، مصرف و سرمايه گذاري ثروت در رسيدن انسان به اين هدف مهم تأثيرگذاري فراوان دارد. در اين تحقيق سعي شد با بيان روش هاي توليد ثروت در سيره ائمه(ع)، مصرف و محدوديت هاي آن و نهايتاً موضوع پس انداز، تأثير كسب ثروت در تربيت و اخلاق اسلام و جايگاه مهم آن نه تنها به عنوان يك امر ويژه در سعاددت فردي بلكه يك ويژگي بارز در كامروايي اجتماعي، تبيين شود. لكن اين نكته حائز اهميت است كه موضوع توليد، مصرف و سرمايه گذاري بر اساس مقتضيات زمان و مكان روش هاي مختلف داشته و محدود به موارد فوق نخواهد شد. بي شك در زمان حاضر بر طبق منويّات مقام معظم رهبري (مدظله) يكي از مهم ترين بخش هاي سرمايه گذاري، سرمايه گذاري در حمايت از توليد داخلي و به كارگيري سرمايه ملي خواهد بود كه در اين تحقيق مجال پرداختن به آن نبوده است. لذا پيشنهاد مي گردد موضوع تأمين معاش كه از مفاهيم مبتلابه جامعه اسلامي در سال هاي اخير مي باشد، در تحقيق جداگانه اي در سيره و بيانات امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بررسي شود.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


تامین معاش  زندگی در سیره معصومین
1392
فاطمه تاجیک اسماعیلی
علی قشقایی
طوبی شاکری
معاش، كار، توليد، مصرف، پس انداز، سرمايه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


رساله حاضر به بررسي تأمين معاش زندگي در سيره اهل بيت (عليه السلام) پرداخته است؛ اهميت ويژه ي اين مسأله از آن رو است كه اين سؤال در ذهن مطرح مي شود كه از چه طريقي منابع مالي اهل بيت (عليه السلام) تأمين شده است و به چه صورت مصرف و مازاد آن را در چه راهي صرف مي كردند.

بنابراين لازم و ضروري است براي پاسخ به اين سؤالات به بررسي آيات و روايات و سنت در اين زمينه بپردازيم. هدف از اين تحقيق كاربردي، روش تحقيق به صورت توصيفي تحليلي بوده و شيوه ي جمع آوري اطلاعات به صورت كتابخانه اي بوده كه در چهار فصل ارائه گرديده است.

منظور از تأمين معاش همان كسب و كار مي باشد كه قرآن كريم در آيات فراواني از آفرينش زمين و آسمان، خشكي و دريا، ماه، خورشيد و ستارگان، شب و روز همه عوامل طبيعي به عنوان مقدمه تأمين معاش آدمي ياد مي كند.

از ديدگاه اسلام، كار، تلاش به يكي از حرفه هاي مفيد نه تنها با ايمان و تدين منافاتي ندارد، بلكه در مدح كار و اشتغال و نكوهش تنبلي و بيكاري احاديث فراواني به دست ما رسيده است.

مهمترين اصل در تلاش و فعاليت، پرهيز از كسب حرام است. مال حرام انسان را از روزي حلالي كه خدا مقرر فرموده است محروم مي كند، موجب تباهي عبادات مي شود، انسان را فقير مي كند و خود نيز دوام نمي آورد.

حلال خوري در كسب و كار، شعار پرهيزكاران، پيشه ي عاقلان و دانايان، رمز نجات كاسبان و بازاريان، از ويژگي هاي مهم شيعيان و راز رسيدن به حقيقت عبادت و سرچشمه هاي علم و حكمت است.

نكته اساسي در اين بحث آن است كه براي حلال خوري چگونه مي توان برنامه ريزي براي توليد ثروت حلال، مصرف حلال ثروت و سرمايه گذاري حلال ثروت را به مخاطب خود نشان دهيم.

براي پاسخ به موارد فوق بهترين راه، دست يابي به سيره اهل بيت (عليه السلام) كه الگو و اسوه هاي علمي و عملي در جهاد اقتصادي هستند، مورد استفاده قرار مي گيرد.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :