جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188494
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1393 2:10
تعداد بازدید : 124

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

قصاص وبررسی شبهات آن از منظر قرآن

قصاص در اسلام و اديان توحيدي و مذاهب کلامي معاصر مي باشد . قصاص حکمي اسلامي و لازم الاجرا مي باشد که در قرآن کريم در آيات متعدد به آن اشاره شده است . اگر چه قصاص کلمه اي عربي و ريشه اسلامي دارد ، اما اجراي مجازات اعدام در مقابل قتل نفس ، چه در اديان توحيدي و چه در اديان غير توحيدي ، وجود داشته است و نوعي نا برابري بين ارتکاب گناه و اعمال مجازات وجود داشته است که با ظهور اسلام ، برابر و اعتدال جايگذين نا برابري ها مي شود . نا برابري اعمال مجازات ها ، حتي بعد از ظهور اسلام در بين اديان ديگر و دشمني بعضي از اديان با احکام اسلام باعث رد حکم قصاص توسط ملل مختلف جهان گرديد . به طوري که براي از بين بردن حکم قصاص و خشن جلوه دادن آن ، شبهاتي را به اين حکم وارد ساختند . در سال هاي اخير و شايد هم در گذشته شبهات وسوالات زيادي در مسائل حقوقي بين مردم رواج داشته که شايد در گذشته پاسخ چنداني براي اين قبيل سوالات نبوده و يا مطرح نشده است و اين قبيل شبهات و سوالات هيچ منافاتي با تقوا و بندگي پرور دگار ندارد ، بلکه پرسش و دانستن امري پسنديده به شمار مي رود . وبنده با وجود کمي منبع تحقيق به بررسي يکي از سوالات حقوقي که آن هم قصاص و شبهات آن است پرداخته ام و پاسخي اندک براي آن يافتم . کليد واژه ها:1-قصاص:به معناي استيفاي حق ومجازات کردن جنايتکار در برابر عملي(قتل،بريدن،ضرب)که مرتکب شده است. 2-قتل: رفتاربدون مجوز قانوني ، عمدي وآگاهانه يک انسان را به نحوي که منتهي به مرگ انسان ديگري مي شود. 3-حق: بعد از مرتکب شدن به قتل توسط مجرم صاحبان حق مي توانند استيفاي حق کنند.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


قصاص و بررسی شبهات آن از منظر قرآن

1393
مریم مه آبادی
سمیه فعله
طوبی شاکری

قصاص ، ضرورت ، حق ، ارث ، مجازات ، قتل ، عهد

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدهقصاص در اسلام و ادیان توحیدی و مذاهب کلامی معاصر می باشد . قصاص ، حکمی اسلامی و لازم الاجرا می باشد که در قرآن کریم و آیات متعددی به آن اشاره شده است . اگر چه  قصاص کلمه ای عربی و ریشه اسلامی دارد ، اما اجرای مجازات قصاص در مقابل قتل نفس ، چه در ادیان توحیدی و چه در ادیان غیر توحیدی وجود داشته است و نوعی نابرابری بین ارتکاب گناه و اعمال مجازات وجود داشته است که با ظهور اسلام، برابر و اعتدال جایگزین نا برابری ها می شود . نابرابری اعمال مجازات ها ، حتی بعد از ظهور اسلام در بین ادیان دیگر و دشمنی بعضی از ادیان با احکام اسلام باعث رد حکم قصاص توسط ملل مختلف جهان گردید . به طوری که برای از بین بردن حکم قصاص و خشن جلوه دادن آن در سال های اخیر و شاید هم درگذشته شبهات و سؤالات زیادی در مسائل حقوقی بین مردم رواج داشته که شاید درگذشته پاسخ چندانی برای این قبیل سؤالات نبوده و یا مطرح نشده است و بنده با وجود محدود بودن منابع تحقیق به بررسی یکی از سؤالات حقوقی که آن هم فلسفه قصاص و شبهات مربوط به آن است پرداخته تا پاسخی برای اندکی از سؤالات عموم مردم بیابم .

وقتی فلسفه یک چیز معلوم و روشن می شود برای عموم مردم راحت تر قابل پذیرش است ( والبته مطرح کردن این قبیل شبهات وسؤالات هیچ منافاتی با تقوا و بندگی پروردگار ندارد ، بلکه پرسش و دانستن امری پسندیده به شمار می رود .


 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :