پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 17 - 11 جمادي الاول 1440 - 27 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188470
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1392 12:11
تعداد بازدید : 171

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

تربت کربلا نشانه ای از عظمت اباعبدالله الحسین(ع)

بحث امام حسین(ع) و تربت کربلا از مباحث اعتقادی و عرفانی است؛ و یکی از مسائل مهم اعتقادی در بین مسلمانان به خصوص شیعیان می باشد. اهمیت ویژه ی این مسئله از آن رو است که این سؤال در ذهن مطرح می شود، چرا در بین خاک ها، خاک کربلا این همة حائز اهمیت است و مورد تقدیس قرار می گیرد و حتی طبق احادیث و روایات این خاک برطرف کنندة گره های دنیوی موجب سعادت اخروی بشر می شود، مگر این تربت چه دارد که بقیة خاک ها از آن بی بهره اند. در بررسی آیات و روایات می توان با توجه به سخن معصومین و بزرگان دین به پاسخ این سؤال ها برسیم. این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق به صورت توصیفی- تحلیلی بوده و شیوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است که در دو فصل ارایه گردیده است. تربت به معنای خاک، مقبره، گور، و به خاکی که از حوالی مرقد مطهر سید الشهدا (ع) می آورند و هر خاک مقدس و مطهری که از خاک قبر امام حسین(ع) باشد نیز می گویند. اعتقاد مسلمانان به تقدس امام حسین(ع) آثار ارزشمندی در زندگی دنیوی و اخروی ایشان دارد، زیرا امام حسین(ع) در کربلا همة چیز را معنا کرد و ایمان واقعی را به تصویر کشید و موجب زنده ماندن اسلام تا قیامت شد. او با تقدس خود کربلایی را رقم زد که خاک آن توتیای چشم اولیاست و شفابخش دردها و آلام دنیوی و اخروی بشر می باشد. از این رو آگاهی از اثرات این تربت همراه با معرفت بخشی در زندگی می تواند کارگشای تمامی انسان ها باشد و انسان با توکل الهی و توسل به وجود مقدس سیدالشهداء(ع) و تبرک خاک کربلا می تواند به سر منزل مقصود برسد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تربت کربلا نشانه ای از عظمت اباعبدالله الحسین(ع)

 

1392

 

سارا بوربور

ملیحه حاجیان

 

حوریه خدایی

 

تربت، تقدس، تبرک، کربلا

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بحث امام حسین(ع) و تربت کربلا از مباحث اعتقادی و عرفانی است؛ و یکی از مسائل مهم اعتقادی در بین مسلمانان به خصوص شیعیان می باشد. اهمیت ویژه ی این مسئله از آن رو است که این سؤال در ذهن مطرح می شود، چرا در بین خاک ها، خاک کربلا این همة حائز اهمیت است و مورد تقدیس قرار می گیرد و حتی طبق احادیث و روایات این خاک برطرف کنندة 
گره های دنیوی موجب سعادت اخروی بشر می شود، مگر این تربت چه دارد که بقیة خاک ها از آن بی بهره اند.

در بررسی آیات و روایات می توان با توجه به سخن معصومین و بزرگان دین به پاسخ این سؤال ها برسیم. این تحقیق از نظر هدف کاربردی و روش تحقیق به صورت توصیفی- تحلیلی بوده و شیوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای است که در دو فصل ارایه گردیده است.

تربت به معنای خاک، مقبره، گور، و به خاکی که از حوالی مرقد مطهر سید الشهدا (ع) می آورند و هر خاک مقدس و مطهری که از خاک قبر امام حسین(ع) باشد نیز می گویند.

اعتقاد مسلمانان به تقدس امام حسین(ع) آثار ارزشمندی در زندگی دنیوی و اخروی ایشان دارد، زیرا امام حسین(ع) در کربلا همة چیز را معنا کرد و ایمان واقعی را به تصویر کشید و موجب زنده ماندن اسلام تا قیامت شد. او با تقدس خود کربلایی را رقم زد که خاک آن توتیای چشم اولیاست و شفابخش دردها و آلام دنیوی و اخروی بشر می باشد.

از این رو آگاهی از اثرات این تربت همراه با معرفت بخشی در زندگی می تواند کارگشای تمامی انسان ها باشد و انسان با توکل الهی و توسل به وجود مقدس سیدالشهداء(ع) و تبرک خاک کربلا می تواند به سر منزل مقصود برسد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :