دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188456
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 11:17
تعداد بازدید : 163

جلسه دوم از سلسله مباحث طلبه انقلابی در مدرسه علمیه زهرای اطهر سلام الله علیها برگزار شد.

مدرسه علمیه زهرای اطهر (س)

جلسه دوم از سلسله مباحث طلبه انقلابی در کلام رهبر در مدرسه علمیه زهرای اطهر سلام الله علیها برگزار شد.
جلسه دوم از سلسله مباحث طلبه انقلابی در کلام رهبر در مدرسه علمیه زهرای اطهر سلام الله علیها برگزار شد. رئوس مطالب مطرح شده در این جلسه بدین شرح است:
مفهوم انقلاب از نظر
-لغوی : به معنای پشت رو شدن ، دگرگون شدن و عوض شدن است.
- فلسفی : دو معنا دارد 1. کمی : تغییر ماهوی (شکل ظاهری) 2. کیفی : استحاله (تغییر حال دادن)
- فقهی : بحث استحاله که جزئی از مطهرات است.
- یک معنای اجتماعی دارد که شهید مطهری (ره) آن را مطرح نمودند. این همان معنای مورد نظر ما در بحث انقلاب است .


مفهوم اجتماعی : شهید مطهری (ره) انقلابیگری یک حرکت است و به آن جریان اطلاق می شود. در این حرکت باید یک تغییر بنیادین ، ریشه­ای و اساسی انجام شود. همین نکته فرق بین دین اسلام و مسیحیت است؛ در مسیحیت یک سیستم تساهل محور است اما سیستم دین اسلام یک سیستم نگرشی و توجه محور است که دارای نگاه و برنامه است. بنابراین انقلاب با مفهوم اجتماعی اولا ارادی است، ثانیا در جهت تکامل است.

نکته :

-         چرا در واجب امر به معروف و نهی از منکر، یک فرد انقلابی باید موضع تدافعی داشته باشد؟ در بحث ولایت فقیه موضع نباید دفاعی باشد زیرا یک امر ثابت شده است و کسی که مخالفت میکند، باید برای حرف خود دلیل بیاورد.

-         ابزار مورد استفاده در دفاع از دین باید ابزار مورد قبول دین باشد، استفاده از تلگرام و ابزارهای اینچنینی که تمام منافع آن به دشمن دین اسلام می رسد نمی تواند ما را به هدفمان برساند. این ابزار هدایت شده است و علاوه بر سود مالی کلانی که به آنها می رسد ابزاری برای تخریب ایمان بخصوص در بین متدینین شده است. به فرموده امام خمینی (ره) ظرف نجس مظروف را هر اندازه پاک باشد نجس می کند.

- اینکه خداوند پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در میان قبایل عرب جاهلیت که در اوج جهعل و نادانی بودند مبعوث فرمود نشانه این است که انسان هر اندازه از تمدن دور باشد می توان به مرحله ای از انسانیت دست یابد یعنی تغییر کند ، یعنی انقلاب نماید.

برای انقلاب اجتماعی انقلاب درونی لازم است . انقلاب درونی همان توبه و حرکت رو به سوی خداوند است و این انقلاب مهم تر است . کسی که انقلاب دورنی و رو به خدا نداشته باشد در انقلاب اجتماعی موفق نخواهد بود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :