سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188427
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 10:23
تعداد بازدید : 130

تحقیق پایانی ، فاطمیه (س) پیشوا

توسعه فرهنگی در اسلام ( با تأکید بر اندیشه های امام خمینی (ره))

تحقیق پایانی با عنوان توسعه فرهنگی در اسلام ( با تأکید بر اندیشه های امام خمینی (ره))

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

توسعه فرهنگی در اسلام

( با تأکید بر اندیشه  های امام خمینی (ره))

 

 

1392

مهدیه بختیاری

الهه پیامی

فرزانه نیکوبرش

دین ، اسلام، توسعه ، فرهنگ ، توسعه فرهنگی

 

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسئله ی توسعه فرهنگی یکی از مسائل مهم اجتماعی است که به عقیده بسیاری از نظریه پردازان متضمن توسعه پایدار و همه جانبه در یک جامعه است که می تواند رشد و ترقی و تکامل انسان ها را در همه ابعاد وجودی بشر  به همراه داشته باشد . اهمیت این مسأله از آن  رو است که این سؤال در ذهن مطرح می شود . جایگاه توسعه فرهنگی در اسلام چیست ؟ آیا آموزه های دین اسلام باتوسعه فرهنگی موافق است یا خیر ؟ و رویکرد حضرت امام خمینی (ره) به عنوان یک رهبر سیاسی مذهبی در خصوص توسعه فرهنگی چیست ؟

بنابراین لازم و ضروری است برای پاسخ به این سؤالات به بررسی آیات و روایات و اندیشه های حضرت امام (ره) در این زمینه بپردازیم .

هدف از این تحقیق کاربردی ، روش تحقیق به صورت توصیفی ـ تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای که در 4 فصل ارائه گردیده است .

توسعه فرهنگی به معنای ارتقاء و اعتلای زندگی فرهنگی در جامعه و دست یابی به ارزش های متعالی فرهنگی است که رشد و ترقی و تکامل انسان ها را در همه ابعاد به همراه دارد . توسعه فرهنگی در اسلام از جایگاه بالایی برخوردار است که آیات و روایات  رسیده از معصومین گواه این مطلب است که آموزه های دین اسلام نه تنها با توسعه فرهنگی منافاتی ندارد بلکه خود با بیان آموزه های دینی ترغیب کننده مسلمین به سوی جامعه ای توسعه یافته خاصه از نظر فرهنگی است . و حضرت امام خمینی (ره)  به عنوان یک رهبر سیاسی مذهبی به این مقوله اهیمت زیادی می دادند و تأکید فراوان داشته اند به طوری که این تأکید تنها بیان ارشادی نبود بلکه به تناسب شرایط مکانی و زمانی اصول و مؤلفه های آن را نیز بیان می کردند . که در سخنان ایشان کاملا مشهود است .

از این رو با آگاهی از الگوها و شاخص های توسعته فرهنگی از منظر اسلام و بیانات حضرت امام خمینی (ره ) در این خصوص می توان به سوی جامعه ای پیشرفته و توسعه یافته پیش رفت .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :