دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188426
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 10:21
تعداد بازدید : 94

تحقیق پایانی ، فاطمیه (س) پیشوا

ررسی نهاد خانواده در اسلام (باتأکیدبروظایف همسری)

تحقیق پایانی با عنوان بررسی نهاد خانواده در اسلام ( باتأکید بر وظایف همسری )

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی نهاد خانواده در اسلام

(باتأکیدبروظایف همسری)

 

 

1392

مریم شیبانی

الهه پیامی

طوبی شاکری

 

ازدواج ، خانواده ، زوجین ، اسلام

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسئله  ازدواج از مهم ترین مسائل اجتماعی و هسته اولیه ایجاد خانواده است و آن نیز به     نوبه ی خود واحدی در سنگ بنای جامعه ی انسانی است . ازدواج از نظر اسلام پیمانی مقدس است و در منظر خدای متعال هیچ نهادی محبوب تر از خانواده برپا نشده است. اهمیت این موضوع از آن رو است که این سؤال درذهن مطرح می شود که در رویکرد اسلامی ازدواج و تشکیل خانواده چه جایگاهی دارد و در سایه ی آن برای طرفین چه تعهدات و حقوقی پدید می آید ؟

بنابراین لازم و ضروری است که برای پاسخ به این سؤالات به بررسی آیات و روایات در این زمینه بپردازیم ؛ چرا که از ازدواج وسیله تکمیل و تکامل، موجبی برای انسان سازی ،سعادتمندی فرد، پیشرفت جامعه است و این در صورتی است که امر ازدواج نیکو رهبری شود وگرنه سقوط و انحطاط را در پی خواهد داشت .

هدف از این تحقیق کاربردی، روش تحقیق به صورت توصیفی بوده است و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای بوده که در چهار فصل ارائه گردیده است .

خانواده به معنای سازمان اجتماعی محدود و نهاد سازنده ای است که از طریق ازدواج که قراردادی بین زن و مرد است ، تشکیل می شود .اهمیت ازدواج به حدّی است که خداوند متعال آن را از نشانه ها و آیات خود معرّفی نموده و نیاز به آن را ذاتی انسان قرار داده است . اسلام هم چنین کارکرد ها و اصولی را برای خانواده ها تبیین نموده است که بر محوریّت اخلاق و محبت و حقوق استوار است و موجبات استحکام روابط خانوادگی را فراهم می نماید.

هر یک از زوجین نسبت به یکدیگر حقوق و وظایفی بر عهده دارند که برخی از این حقوق متقابل و مشترکند و برخی دیگر حقوق اختصاصی زن ومرد است که هر یک از زوجین در جهت تأمین آرامش و سعادت خانواده ملزم به رعایت آن می باشند .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :