دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188423
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:14
تعداد بازدید : 162

تحقیبق پایانی ، فاطمیه (س) پیشوا

علل و آثار اسراف از منظر اسلام

تحقیق پایانی با عنوان علل و آثار اسراف از منظر اسلام

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علل و آثار اسراف

از منظر اسلام

 

1392

رقیه قنبری  

لیلا امیری مقدم

طوبی شاکری

اسراف ،مصرف، علل ، آثار، پیامدها

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ارزش و جایگاه بررسی مسئله اسراف ، بدان خاطر است که شاخت بهتر و بیش تری نسبت به این رذیله اخلاقی که یکی از مهم ترین عوامل کفران نعمت ، فقر ، تضییع حقوق دیگران و... بوده و در نهایت انسان را از درجه اخلاقی ساقط و اورا به هلاکت و کیفر اخروی می کشاند، پیدا کنیم . بنابراین لازم و ضروری است علل گرایش به این رذیله را شناسایی نموده و با اهتمام به آثار زیانبار دنیوی و اخروی این امر نکوهیده درصدد رفع آن برآییم .

هدف این تحقیق کاربردی ، روش تحقیق به صورت توصیفی بوده و شیوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای بوده که در سه فصل ارائه گردیده است .

اسراف به معنای « تجاوز از قصد و میانه روی و از حد گذشتن » در هر کاری است . اسراف نه تنها ، انسان و زندگی او ، بلکه همه جامعه را دچار مشکلات اساسی نموده و آن را رو به انحطاط می برد. آیات قرآن و روایات رسیده از ائمه معصومین نیز گواه این مطلب می باشد .

پرداختن به مسئله مهم اسراف و از بین بردن علل آن آثار ارزشمندی به دنبال دارد ، هم چون : تقویت ایمان و تقوا ، رفع فقر ، از بین بردن اختلاف طبقاتی و ... و زمینه رشد و توسعه اقتصادی جامعه را فراهم می نماید . و از طرفی چنان چه نسبت به این مسئله بی تفاوت    باشیم ، پیامدهای نامطلوب دنیوی و اخروی از جمله ، کم برکتی ، تزلزل خانواده ، فساد اجتماعی ، کیفر اخروی و... را به همراه خواهد داشت .

از این رو ، آگاهی از آثار زیانبار آن و ارائه راه کارهای مناسب می تواند در زندگی راه گشا بوده و انسان به دور از اسراف و تبذیر ، با توکل الهی ، در مسیر درست گام نهاده و به سعادت اخروی دست می یابد .

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :