چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187006
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1394 11:20
تعداد بازدید : 423

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

سنت ابتلاء و آزمایش الهی و آثار آن در قرآن

سنت ابتلاء و آزمایش الهی و آثار آن در قرآن

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سنت ابتلاء و آزمایش الهی و آثار آن در قرآن

 

1393

فاطمه افشار تفرشی زاده

فائزه سادات خردمند

فاطمه سادات ارفع

سنت ، ابتلاء، آزمایش، امتحان، راهکار، آثار

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

پژوهش حاضر به بررسی سنت ابتلاء و امتحان الهی از منظر آیات قرآن کریم پرداخته است. همه جوامع دارای قوانین و سنتهای مشخصی هستند که بنابر نظر قرآن کریم این سنتها عام و فراگیرند و بر همه امتها صدق می کنند، حتی اولیاء و انبیاء الهی نیز از این قاعده مستثنی نشده اند بلکه هرکسی که ایمانش بیشتر باشد بلای او نیز بیشتر خواهد بود و ابتلای آنان سختتر و طاقت­فرساتر است.

ابتلاء به معنای کشف کردن و آزمودن است و یکی از قوانین و نوامیس الهی است که منظور از آن آزمایش و امتحان خداوند در مورد انسانها و در همه زمانها برای آشکار کردن صفات درونی آنهاست. تا انسان در بوته آزمایش قرار نگیرد برای نیل به مراحل بالاتر جوهر لازم را به دست نمی آورد. خداوند متعال عالم سر و خفیات است و نیازی به امتحان بندگان جهت کسب آگاهی از اح.الات  ایشان ندارد امام نوع خلقت انسان به گونه ای است که شکوفایی استعدادهای معنوی وی در پرتو موفقیت در گذراندن شرایط سخت و صبر و تحمل در مقابل شداید و بلایا می­باشد. لذا خداوند با فراهم آوردن زمینه چنین آزمایش­هایی بندگان صالح و اولیای خود را به سمت کمال و سعادت هدایت می­کند، چرا که خداوند بر اساس علم خود به آنها ثواب و عقاب نمی­دهد بلکه پاداش و عقاب بر طبق عمل آنهاست.

هرکسی در امتحانات الهی پیروز شود، آثار فراوانی را از آن خود خواهد کرد و در آن صورت با راهکارهای مناسب می تواند در برابر ناملایمات از این آثار و فواید الهی بهره­مند شود. با توجه به آیات قرآن مجید و سخنان گهربار ائمه معصومین (علیهم السلام) می­توان به این موضوع پی برد که اکر امتحانات الهی متوجه انسان شود، تذکییر و تنبیه، خودشناسی و سنجش ایمان ، آمرزش گناهان، پاداش اخروی و ... برای او به ارمغان می­آورد و انسان نباید از این امتحانات واهمه داشته باشد چرا که با راهکارهایی همچون صبر و شکیبایی، تقوا، یادآوری این مسئله که انسان در حضور خداوند است و او شاهد و ناظر همه چیز است و توجه به تاریخ گذشتگان و ناپایداری دنیا می­توان از این امتحانات سربلند بیرون آمد و در جوار قرب و رحمت الهی آرام گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :