چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186982
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1394 10:47
تعداد بازدید : 236

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

غضب و پیامد های فردی و اجتماعی آن در آیات و روایات

غضب و پیامد های فردی و اجتماعی آن در آیات و روایات

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

غضب و پیامد های فردی و اجتماعی آن در آیات و روایات

 

1394

معصومه کاظمی

معصومه صفری

عذرا خلیلی

غضب ، پیامد های فردی ، پیامد های اجتماعی.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

یکی از موضوعات مهم اخلاقی ،موضوع غضب و پیامدهای ان در تغییر هویت انسان و آسیب های اجتماعی از منظرقران وروایات است .غضب مخالف رضایت وخشنودی یکی از صفات فعل خدای تعالی است ودر انسان بروز حالتی است به قصد انتقام که با شدت و تندی در رفتار ظاهری همراه است.انسان در مسیر خود به سوی کمال به وسیله قوه غضبیه دفع ضرر می نماید اما افراط و تفریط در این قوه عامل سقوط معنوی و اخلاقی انسان است. افراط در غضب موجبات  تباهی عقل ،ایمان ، سلامتی و در نتیجه اسباب ازدست رفتن سعادت دنیوی واخروی انسان را فراهم می کند. هدف از این پژوهش بیان مفهوم غضب ، ،بررسی پیامد های فردی و اجتماعی این رذیله است. منابع مورد استفاده در این تحقیق متون دینی ، تالیفات دانشمندان اسلام و علمای اخلاق است که با روش تحقیق توصیفی تحلیلی و کتابخانه ای بیان گردیده است .

غضب در انسان رذیله ای است که ازافراط درقوه غضبیه پدید می آید و جزء سپاهیان جهل معرفی شده و عوامل مختلفی انسان را به سوی آن سوق می دهد ، مانند بی توجهی به عقل و عدم شناخت اسماء و صفات الهی که این اموربی توجهی به قوانین متقن الهی در جامعه را به دنبال دارد ودر این هنگام پیامدهای بسیاری گریبانگیر انسان میشود که مهم ترین آنها در زندگی فردی آثارمعرفتی است غضب عقل و ایمان انسان را در مخاطره قرار می دهد و او را از خوی و خصلت انسانی خود منحرف می کند  وفرد بدون توجه به وظایف بندگی و در نظر گرفتن رضای خدا ممکن است در عمل یا گفتار اظهاراتی بنماید که در صورت ، ستیزه کردن با حقیقت و منازعت با پروردگار پیدا کند مانند کفر وجهالت ،قضاوتهای عجولانه ، قضاوت باطل ..که عوارض  عاطفی بسیاری دارد از جمله حزن واندوه ،اضطراب ،تنهایی وضعف نفس وحالاتی که از سویی به همین واسطه از نعمت سلامت جسم و روان محروم گشته و عاقبت هم آدمی را به عذاب اخروی دچار می نماید غضب  آسیب های خانوادگی واجتماعی بسیاری درپی دارد که می توان به تضعیف مناسبات خانوادگی ، افزایش آمار طلاق و ناامنی فرزندان اشاره کرد که گاه منجر به رواج یافتن صحنه های جرم و خشونت و انواع انحرافات در جامعه می شود.

در یک کلام غضب موجب سقوط و انحطاط فرد گشته و او را مجبور میکندبرای جبران حقارت خود درتعاملات اجتماعی اش  دچار مفاسد اخلاقی و عاطفی شود که خود منشا اختلافات و نابسامانی ها ی اجتماعی بسیاری است .


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :