جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186973
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1393 10:39
تعداد بازدید : 214

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

بررسی برخی شبهات فقهی قیام عاشورا

از آنجا که شبهه را بدان جهت شبهه نامیده اند که شباهت زیادی به حق دارد در نتیجه امروزه می توانند تاثیر به سزایی در نقش تایید و یا ردّ برخی از موضوعات به خصوص مسائل فقهی داشته باشند، به همین خاطر در این پایان نامه به بررسی برخی شبهات فقهی قیام عاشورا پرداخته شده است که از جمله آنها، شبهات فقهی ای است که در پیرامون وجوب یا عدم وجوب قیام، ناتمام ماندن آخرین حج امام حسین (علیه السلام)، خودکشی کردن امام (علیه السلام) ـ نعوذ بالله ـ با توجه به علم ایشان به شهادتشان، اجازه ترک یاران توسط امام حسین (علیه السلام) و ... مطرح شده است. این شبهات امروزه نیز اذهان بسیاری را به خود مشغول داشته و حتی در خصوص عزاداری های سید الشهداء (علیه السلام) نیز وارد شده است. به عنوان نمونه می توان به وارد شدن بدعت هایی از جمله غنا و اضرار به نفس در حین عزاداری ها اشاره کرد. در این پژوهش سعی بر آن شده تا به مهم ترین شبهات فقهی که از گذشته تا امروزه امتداد داشته است به صورت خلاصه و در حدّ گنجایش این پژوهش پاسخ داده شود.لذا این تحقیق، پژوهشی تاریخی ـ فقهی است که به روش توصیفی ـ تحلیلی و از طریق جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای و فیش برداری تدوین شده است. البته باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی کردار نبی و امام متضمّن حکمت و مصالح و بر طبق تکلیف شرعی است و با توجه به معصومیت امام (علیه السلام) دیگر جایی برای شبهه باقی نمی ماند ولی با این همه چون عقل بشر چیزی را بدون دلیل نمی پذیرد به این شبهات پاسخ می گوییم.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

بررسی برخی شبهات فقهی قیام عاشورا

 

 

23/6/1393

مرضیه خوانساری    

فائزه مصلحی  

عذرا خلیلی   

عاشورا، شبهه، فقه، شبهه فقهی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

از آنجا که شبهه را بدان جهت شبهه نامیده اند که شباهت زیادی به حق دارد در نتیجه امروزه می توانند تاثیر به سزایی در نقش تایید و یا ردّ برخی از موضوعات به خصوص مسائل فقهی داشته باشند، به همین خاطر در این پایان نامه به بررسی برخی شبهات فقهی قیام عاشورا پرداخته شده است که از جمله آنها، شبهات فقهی ای است که در پیرامون وجوب یا عدم وجوب قیام، ناتمام ماندن آخرین حج امام حسین (علیه السلام)، خودکشی کردن امام (علیه السلام) ـ نعوذ بالله ـ با توجه به علم ایشان به شهادتشان، اجازه ترک یاران توسط امام حسین (علیه السلام) و ... مطرح شده است.

این شبهات امروزه نیز اذهان بسیاری را به خود مشغول داشته و حتی در خصوص عزاداری های سید الشهداء (علیه السلام) نیز وارد شده است. به عنوان نمونه می توان به وارد شدن بدعت هایی از جمله غنا و اضرار به نفس در حین عزاداری ها اشاره کرد.

در این پژوهش سعی بر آن شده تا به مهم ترین شبهات فقهی که از گذشته تا امروزه امتداد داشته است به صورت خلاصه و در حدّ گنجایش این پژوهش پاسخ داده شود.لذا این تحقیق، پژوهشی تاریخی ـ فقهی است که به روش توصیفی ـ تحلیلی و از طریق جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای و فیش برداری تدوین شده است.

البته باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی کردار نبی و امام متضمّن حکمت و مصالح و بر طبق تکلیف شرعی است و با توجه به معصومیت امام (علیه السلام) دیگر جایی برای شبهه باقی نمی ماند ولی با این همه چون عقل بشر چیزی را بدون دلیل نمی پذیرد به این شبهات پاسخ می گوییم.

کلید واژه ها: عاشورا، شبهه، فقه، شبهه فقهی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :