جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186951
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1393 10:17
تعداد بازدید : 226

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

جریان شناسی فرقه ی اسماعیلیه

این عقیده كه، امامت فقط به فرزند بزرگتر می رسد، مهم ترين عامل زمینه ساز ظهور فرقه اسماعيليه می باشد. لذا با توجه به اینکه اسماعیل فرزند ارشد امام صادق (علیه السلام) بوده و نزد امام و همچنين جامعه مسلمين بويژه شيعيان داراي احترام و منزلت خاصي بود، عده اي از شيعيان معتقد شدند كه او بايد امام هفتم باشد. بدين صورت فرقه اسماعيليه شكل گرفت. با توجه به اینکه متاسفانه از یک طرف این فرقه خود را "شیعه امامیه اسماعیلیه" معرفی نموده و بطورکلی منسوب به عالم تشیع هستند و از طرفی ديگر مبانی فکری و اصول اعتقادی این فرقه دچار انحرافات سنگینی شده و هیچ شیاهتی به مذهب حقه امامیه ندارد، بررسی مبانی اعتقادی و جریان شناسی سیاسی این فرقه برای تنویر افکار عمومی بویژه برای قشر جوان جامعه ضرورت و اهمیت مضاعفی پیدا می کند. این پایان نامه، ضمن بیان تاریخچه پیدایش این فرقه ، به بررسی و نقد سیر تحولات تاریخی، عقیدتی و سیاسی این فرقه از بویژه در عصرحاضر می پردازد. مطالعات و بررسی های این پایان نامه نشان می دهد که عقاید اسماعیلی با الهام گرفتن از اصول عقلی و فلسفی یونانی، مانوی، زردشتی، غالیان شیعی و صوفیه به تدریج دچار تغییرات سنگینی از قبیل قائل بودن به هزاره ها در تاریخ مذهب بشر، قداست عدد هفت، نفی معاد جسمانی، اعلام قیامت، نفی ظواهر آیات و احکام شریعت، باطن گرایی و تاویلات افراطی بی حد و مرز گردیده است. از دوره پنجم (دوره حاضر) و احیاء مجدد این فرقه با مدد کشورهای استعماری و بویژه انگلستان، علاوه بر الهامات و اقتباسات گمراه کننده فوق الذکر، دخالت و هدایت دشمنان اسلام و هم راستایی با برنامه های جهان سلطه و استکبار نیز باعث و انحرافات بیشتر این فرقه از صراط مستقیم الهی شده است. در این دوره، برخلاف ادوار قبلی، متاسفانه خط و مشی ها، هدایت ها و جهت دهی ها از طرف دشمنان دین اسلام و خارج از جامعه اسلامی دیکته می شود، که این موضوع یکی از تفاوت های شاخص این دوره با ادوار قبلی میباشد

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جریان شناسی فرقه ی اسماعیلیه

 

23/6/1393

فاطمه صفی نژاد  

فائزه مصلحی  

فرزانه السادات نیکوبرش  

فرقه اسماعیلیه، فاطميون، نزاري، مستعلوي، جريان، جریان شناسی، باطن گرایی و تاویل

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

این عقیده كه، امامت فقط به فرزند بزرگتر می رسد، مهم ترين عامل زمینه ساز ظهور فرقه اسماعيليه می باشد. لذا با توجه به اینکه اسماعیل فرزند ارشد امام صادق (علیه السلام) بوده و نزد امام و همچنين جامعه مسلمين بويژه شيعيان داراي احترام و منزلت خاصي بود، عده اي از شيعيان معتقد شدند كه او بايد امام هفتم باشد. بدين صورت فرقه اسماعيليه شكل گرفت. با توجه به اینکه متاسفانه از یک طرف این فرقه خود را "شیعه امامیه اسماعیلیه" معرفی نموده و بطورکلی منسوب به عالم تشیع هستند و از طرفی ديگر مبانی فکری و اصول اعتقادی این فرقه دچار انحرافات سنگینی شده و هیچ شیاهتی به مذهب حقه امامیه ندارد، بررسی مبانی اعتقادی و جریان شناسی سیاسی این فرقه برای تنویر افکار عمومی بویژه برای قشر جوان جامعه ضرورت و اهمیت مضاعفی پیدا می کند. این پایان نامه، ضمن بیان تاریخچه پیدایش این فرقه ، به بررسی و نقد سیر تحولات تاریخی، عقیدتی و سیاسی این فرقه از بویژه در عصرحاضر می پردازد.

مطالعات و بررسی های این پایان نامه نشان می دهد که عقاید اسماعیلی با الهام گرفتن از اصول عقلی و فلسفی یونانی، مانوی، زردشتی، غالیان شیعی و صوفیه به تدریج دچار تغییرات سنگینی از قبیل قائل بودن به هزاره ها در تاریخ مذهب بشر، قداست عدد هفت، نفی معاد جسمانی، اعلام قیامت، نفی ظواهر آیات و احکام شریعت، باطن گرایی و تاویلات افراطی بی حد و مرز گردیده است.

 از دوره پنجم (دوره حاضر) و احیاء مجدد این فرقه با مدد کشورهای استعماری و بویژه انگلستان، علاوه بر الهامات و اقتباسات گمراه کننده فوق الذکر، دخالت و هدایت دشمنان اسلام و هم راستایی با برنامه های جهان سلطه و استکبار نیز باعث و انحرافات بیشتر این فرقه از صراط مستقیم الهی شده است. در این دوره، برخلاف ادوار قبلی، متاسفانه خط و مشی ها، هدایت ها و جهت دهی ها از طرف دشمنان دین اسلام و خارج از جامعه اسلامی دیکته می شود، که این موضوع یکی از تفاوت های شاخص این دوره با ادوار قبلی میباشد.

واژگان کلیدی: فرقه اسماعیلیه، فاطميون، نزاري، مستعلوي، جريان، جریان شناسی، باطن گرایی و تاویل

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :