چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186945
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1393 10:6
تعداد بازدید : 203

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه نورالزهرا

بررسی فقهی رقص و خوانندگی زنان

در ابتدای فصل اول به تعریف لغوی و اصطلاحی غنا پرداخته شده که اصولا غنا چه مفهومی دارد و شامل چه مواردی می شود و پیامدهای غنا و خوانندگی مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم بر آیاتی که غنا از آن ها استخراج شده است به همراه تفسیر آیات مربوط در این تحقیق آمده است که فقهای عظام امامیه به وسیله این آیات مبارکه قرآن کریم، توانسته اند حرمت غنا را بدست بیاورند. در ادامه احادیث ناب از کرانه ی دریای مواج سخنان اهل بیت پیامبر (علیهم السلام اجمعین) ذکر شده است که بسیار خواندنی و درخور تأمل است.مثلا اینکـه ایشـان به شدت از پرداختن به لهـو و لعب و مجالس رقص و میگساری ها نهی می کردند و مردم را از عقوبت این عمل زشت مطلع می ساختند و همواره حرمت آن را به مردم گوشزد می کردند. اما غنا و خوانندگی در بعضی از موارد شامل استثنائاتی شده است که ذکر شده است از جمله اینکه مسئله خوانندگی زنان در شب عروسی می باشد که آن هم شرایطی دارد. در ادامه، یک شبهه پاسخ داده می شود که آیا واقعا موسیقی و رقص تأثیراتی در درمان افسردگی ها دارد یا خیر.در فصل سوم این تحقیق، به حکم شرعی خوانندگی و غنا از دیدگاه اهل سنت گریزی زده شده و در ادامه، استفتائات مراجع عظام تقلید ذکر شده است که حکم شرعی بحث غنا و رقص و خوانندگی زنان مطرح شده است.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی فقهی رقص و خوانندگی زنان

 

23/6/1393

مریم عهدی

هما زرشناس

عذرا خلیلی

آواز، آواز خوانی، رقص، غنا، الزور، لغو

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در ابتدای فصل اول به تعریف لغوی و اصطلاحی غنا پرداخته شده که اصولا غنا چه مفهومی دارد و شامل چه مواردی می شود و پیامدهای غنا و خوانندگی مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم بر آیاتی که غنا از آن ها استخراج شده است به همراه تفسیر آیات مربوط در این تحقیق آمده است که فقهای عظام امامیه به وسیله این آیات مبارکه قرآن کریم، توانسته اند حرمت غنا را بدست بیاورند.

در ادامه احادیث ناب از کرانه ی دریای مواج سخنان اهل بیت پیامبر (علیهم السلام اجمعین) ذکر شده است که بسیار خواندنی و درخور تأمل است.مثلا اینکـه ایشـان به شدت از پرداختن به لهـو و لعب و مجالس رقص و میگساری ها نهی می کردند و مردم را از عقوبت این عمل زشت مطلع می ساختند و همواره حرمت آن را به مردم گوشزد می کردند.

اما غنا و خوانندگی در بعضی از موارد شامل استثنائاتی شده است که ذکر شده است از جمله اینکه مسئله خوانندگی زنان در شب عروسی می باشد که آن هم شرایطی دارد.

در ادامه، یک شبهه پاسخ داده می شود که آیا واقعا موسیقی و رقص تأثیراتی در درمان افسردگی ها دارد یا خیر.در فصل سوم این تحقیق، به حکم شرعی خوانندگی و غنا از دیدگاه اهل سنت گریزی زده شده و در ادامه، استفتائات مراجع عظام تقلید ذکر شده است که حکم شرعی بحث غنا و رقص و خوانندگی زنان مطرح شده است.

کلید واژه: آواز، آواز خوانی، رقص، غنا، الزور، لغو.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :