چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186876
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1394 8:15
تعداد بازدید : 146

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

تزكيه نفس از منظر قرآن و صحيفه سجاديه

تزكيه نفس از منظر قرآن و صحيفه سجاديه

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تزكيه نفس از منظر قرآن و صحيفه سجاديه

1394

فاطمه اعزازی

فائزه سادات خردمند

علی اکبر رضایی

تزكيه، نفس، يقظه، تقوا، صحيفه، قرآن.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تزكيه نفس، مراقب آفت هاي نفس بودن و پاك كردن رذايل اخلاقي كه موجب رشد و بالندگي نفس مي شود. از آنجا كه دل خاستگاه و جايگاه انديشه و رفتار و گفتار است و اگر دلي سلامت يافت انديشه و رفتار و گفتار او هم سلامت مي يابد و اگر پليدي و خطا بدان راه پيدا كند آنها هم به پليدي مي گرايند، براي رسيدن به نفس پاك ابتدا، بايد موانع آن را بررسي كرد و سپس راهكارهايي جهت رسيدن به نفس متعالي ارائه داد.

موانعي بر سر راه تزكيه نفس وجود دارد از قبيل شيطان به خاطر سرپيچي از فرمان الهي از رحمت الهي محروم گشت و توان و تلاش خود را به كار مي گيرد تا انسان را نيز مانند خود از رحمت الهي دور سازد. شيطان با ارائه تصوير زشت به صورت زيبا و زيبا به صورت زشت و همواره نفس را به بدي فرمان مي دهد و مانع از عمل خير و نيك مي شود و با اين كار موجب دور شدن از تقرب الهي مي شود. همچنين با شناختن راه هاي دستيابي تزكيه و عمل به آنها از خواب غفلت بيدار شده و متوجه ذات اقدس احديت مي شود. انسان با توبه آثار گناه را كه در كالبد روح موجود است، با اعمال خود محو مي نمايد و با سخت گيري بر نفس خود و تكيه و اعتماد قلب در همه امور به خداوند به كمال و لقاء الله مي رسد.

روش تحقيق در اين نوشتار اسناد و مداركي با تكيه بر منابع كتابخانه اي بوده است و با استفاده از قرآن و صحيفه تدوين گرديده است.

انساني كه مي خواهد نفس خويش را تزكيه نمايد بايد با نفس و روحي پاك در راه تكامل به سوي معبود خويش حركت نمايد. چنين مرتبه اي فقط با تقواي الهي حاصل مي شود و تقوا مفهومي غير از اين ندارد كه انسان خود را از اميال نفساني و خواهش هاي غريزي نگه مي دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :