پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 17 - 11 جمادي الاول 1440 - 27 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186872
تاریخ انتشار : 26 تیر 1395 20:21
تعداد بازدید : 409

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

عبرتها وتجارب برجام بعد از گذشت یکسال

دولت در برابر کارشکنی های آمریکا هر کاری که میتوانند انجام بدهند. همین طور که معروف است "حق گرفتنی است"، آن هم از گرگی مثل آمریکا؛ باید از دهنش بیرون کشید؛ این جوری نیست که او بیاید دو دستی تقدیم کند.


یک سال از مرحله اولیه توافق هسته ای می گذرد، «جمهوری اسلامی تعهّدات خودش را انجام داد، [ولی ] آن طرفِ بدقولِ بدعهدِ بدحساب دارد دبّه میکند ۹۵/۳/۱۴» این بدعهدی و خدعه امریکایی ها در ماجرای برجام و سر باز زدن آنها از عمل به تعهداتشان، آن هم در شرایطی که جمهوری اسلامی همه پیش پرداختهایش را انجام داده است، اگرچه «خسارت محض ۹۵/۱/۱» است اما تجربه مغتنمی را نیز برای ملت ایران رقم زده است. البته «خیلی ها قبل از این تجربه هم میدانستند امّا بعضی هم که نمیدانستند، حالا بدانند: در هر زمینه ی دیگری هم که با آمریکا شما بحث و مجادله کنید، شما کوتاه بیایید، تنازل کنید، باز او نقش مخرّب خودش را حفظ خواهد کرد؛ در همه ی زمینه ها: بحث حقوق بشر، بحث موشک، بحث تروریسم، بحث لبنان، بحث فلسطین؛ در هر قضیّه ای که شما به فرض -که البتّه محال است- از اصول خودتان، از مبانی خودتان کوتاه بیایید، صرف نظر بکنید، بدانید او کوتاه نخواهد آمد.۹۵/۳/۱۴»
۱.  در این شرایط، «برنامه ی دشمن این است که توانمندی های جمهوری اسلامی را متوقّف کند؛ یا از بین ببرد یا اقلاًّ از رشد آنها جلوگیری کند. ۹۵/۳/۲۵» و راهبرد تبلیغاتی دشمن در پیاده کردن نقشه خود نیز انتقال این منطق در میان مردم و نخبگان جامعه است که «در قضیه ی هسته ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم "برجام"؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام ۲ و ۳ و ۴ و الی غیرذلک بایستی به وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. ۹۵/۱/۱»  
اما تجربه روشنگر برجام، موجب عقیم شدن نقشه دشمن شده و نشان داده که «اگر حتّی در مسئله ی هسته ای هم همان جور که آنها دیکته میکنند ما پیش برویم و قبول کنیم دیکته ی آنها را، باز هم حرکت مخرّب آنها و تحریمهای آنها برداشته نخواهد شد... چون با اصل انقلاب مخالفند. ۹۳/۱۱/۲۹»
۲.  البته در برجام خلل و فرجی وجود دارد که «اگر این خلل وفُرَج بسته میشد، معایب کمتر میشد یا منتفی میشد. ۹۵/۳/۲۵» همچنین پس از برجام نیز چارچوبهای مهمی تعیین شد که اگر آن موارد نیز به دقت رعایت می شد، اکنون طرف مقابل به سادگی نمی توانست از عمل به تعهداتش شانه خالی کند. مانند لزوم گرفتن تضمین «کتبی از رئیس جمهور آمریکا» زیرا «پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جمله ی آن اعلام کتبی رئیس جمهور آمریکا و اتّحادیه ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. ۹۴/۷/۲۹»
۳. اما اکنون و پس از مواجه شدن با بدعهدی های طرف مقابل، نباید به صرفِ اندوختن تجربه ای البته بس ارزشمند اکتفا کرد، بلکه در مرحله حساس فعلی  براساس شروط نه گانه رهبر انقلاب در سند صیانت و سایر بیانات ایشان در این زمنیه چند وظیفه بر عهده مسئولان قرار دارد:
اول؛ حفظ و افزایش اقتدار از یک سو و متوقف کردن طرف مقابل با استفاده از این توانایی ها از سوی دیگر: «در مقابل خطاهای آنها و کارشکنی آنها، ما بایستی توانایی هایمان را حفظ کنیم... ما با قدرت علمی و فنّاوری خودمان بود که آنچه از آمریکایی ها توانستیم بکَنیم در این قضیّه، کندیم؛ یعنی اگر توانایی بیست درصد نبود، اگر توانایی ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته نبود، قطعاً نمیتوانستیم آنها را وادار کنیم به اینکه این چند هزار سانتریفیوژ را از ما قبول بکنند و بپذیرند و بهانه گیری نکنند؛ به خاطر آن اقتدار بود. این اقتدار اگر از بین برود، فشار آن طرف زیاد خواهد شد، هرچه این اقتدار بیشتر شد، قدرت این طرف برای فشار آوردن به طرف مقابل بیشتر خواهد شد؛ بنابراین این را باید حفظ کنیم. ۹۵/۳/۲۵»
دوم؛ انجام تمام اقدامات ممکن در مقابل کارشکنی های امریکا و دنبال کردن جدی مسئله: دولت «در برابر کارشکنی های آمریکا هر کاری که میتوانند انجام بدهند. ۹۵/۳/۲۵» «پیگیری حقوق پایمال شده ی ملت ایران به علت تحریم ها، در دستور کار قضائی قرار گیرد.۹۵/۴/۹»
سوم؛ «حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه ی دولت آمریکا ۹۴/۷/۲۹» و نپذیرفتن تحمیل و افزون خواهی های طرف امریکایی؛ « این توقّعاتی را که آنها در زمینه ی الیاف کربن که در سانتریفیوژها به کار میرود... مطلقاً قبول نکنید، زیر بار نروید. مدام افزون خواهی هم میکنند؛ حالا این همه پیش پرداخت ما داده ایم. ۹۵/۳/۲۵»
چهارم؛ پرهیز از توجیه تخلفات طرف مقابل: «مدام نگوییم تحریمها برداشته شده؛ نه، مسئله ی معامله ی بانکها حل نشده و بانکهای بزرگ معامله نمیکنند... این طرف آمریکایی این گناه بزرگ را انجام داده، این تخلّف بزرگ را کرده؛ نباید توجیه کنیم کار آمریکایی ها را. ۹۵/۳/۲۵»
پنجم؛ دقت و مراقبت بیشتر هیئت نظارت بر برجام در دفاع از منافع ملی: «توقّع من از هیئت نظارت این است که دقّت بیشتری بکنند، مراقبت بیشتری بکنند و واقعاً هر نقطه ای را که احساس میکنند طرف مقابل در آن نقطه دارد خیانت میکند و بد عمل میکند، آنچه را وظیفه ی دفاع از منافع ملّی است انجام بدهند. ۹۵/۳/۲۵»
و در یک کلام؛ «همین طور که معروف است "حق گرفتنی است"، آن هم از گرگی مثل آمریکا؛ باید از دهنش بیرون کشید؛ این جوری نیست که او بیاید دو دستی تقدیم کند. تا وقتی که حالا به طور کامل نقض نکرده اند ما هم نقض نمیکنیم لکن در مقابل خطاهای آنها و کارشکنی آنها، ما بایستی توانایی هایمان را حفظ کنیم. ۹۵/۳/۲۵».

مجله « خط حزب الله » شماره41 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :