پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 17 - 11 جمادي الاول 1440 - 27 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186833
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 3:55
تعداد بازدید : 216

پایان نامه - کوثر تهران

بررسی جایگاه عقل و آثار و پیامدهای تعقل از دیدگاه قرآن وروایات

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

بررسی جایگاه عقل و آثار و پیامدهای تعقل از دیدگاه قرآن وروایات

تفسیر و علوم قرآنی

94/10/28

طیبه دهقانپور فراشاه

محمدمهدی گرجیان

محمدرضا تویسرکانی

حسام الدین خلعتبری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع تحقیق بررسی جایگاه عقل وآثار وپیامدهای تعقل از دیدگاه قران وروایات می باشد. نگاه به وجود انسان، آدمی را متوجه به ستون اصلی آن یعنی " عقل و تعقل " می نماید، چرا که وجه تمایز انسان وحیوان است و همه چیز وهرکاری ( حتی اصول دین ) باید مورد قبول عقل باشد. تاکید اسلام بر استفاده از نیروی خرد واندیشه سندیت عقل را امضاء کرده، خود جواب شبهه نادانان یا مغرضینی است که تعالیم اسلام را خلاف عقل جلوه می دهند.لذا با در نظر گرفتن فروضی چون : عقل به عنوان ما عبد الرحمن، مدرک حقایق و تکالیف دینی، اصلاح گر جوامع بشری... به بررسی مفهوم شناسی عقل و تعقل، چیستی حقیقت (ماهیت )، اقسام و گستره آن پرداخته و در پایان به شاخصه های عقل گرایی و عقل گریزی و آثار و پیامدهای آن از دیدگاه قران وروایات به روش توصیفی – تحلیلی و داده های کتابخانه ای پرداخته شد.

پس از بررسی آیات و روایات مرتبط با موضوع این نتایج حاصل شد: عقل حقیقتی است ملکوتی که از نظر درجات وجود در بالاترین مرتبه، با توانایی خاص درحوزه شناخت حقایق و کشف آنها است. شاخصه های عقل گرایی علم نافع و عمل صالح وشاخصه های عقل گریزی ظن و گمان، هوای نفس ، شخصیت گرایی، و ازجمله آثار آن : اطاعت خدا، علم، عدالت ، زمان شناسی و آینده نگری ، مدارا با مردم و....می باشد.

پیشنهاداتی که می توان در این راستا ارائه داد: 1.زمینه سازی ورشد وگسترش عقلانیت ( الهی ) درسطح جامعه توسط نهادها وسازمانها در قالب سند نویسی، چشم انداز... و اجرایی شدن چنین سیاست هایی در سطح ملی، و عملیاتی شدن کارهای پژوهشی در قالب پروژه ها و طرح های محلی. 2.اهتمام مراکز علمی آموزشی کشور در جهت ایجاد، رشد وتوسعه علوم عقلی الهی.

واژگان کلیدی: عقل، تعقل، قران، روایات، عقل گرایی، عقل گریزی، آثار


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :