سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186820
تاریخ انتشار : 24 آذر 1394 3:31
تعداد بازدید : 165

پایان نامه - کوثر تهران

كاركردهاي اجتماعي پذيرش ولايت از منظر قرآن و نهج البلاغه

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

كاركردهاي اجتماعي پذيرش ولايت از منظر قرآن و نهج البلاغه

تفسیر و علوم قرآنی

94/09/24

سمیه توزنده جانی

حسین اشرفی

سید ابراهیم میرباقری

محمدطاهر اخلاقی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ولایت مطلق از آن خدای متعال است. خدایی که بر همه موجودات و عالم وجود تسلط دارد و همه چیز در قبضه قدرت اوست- طبق آیات قرآن که ولایت تکوینی و تشریعی خدا را، برای پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و اولی الامر در محدوده پایین تری اثبات می کند، تا با تشکیل حکومت اسلامی و پیاده کردن احکام الهی منویات خدا یکتا را برآورده سازند.

ولایت به معنای سرپرستی و زعامت جامعه اسلامی پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان معصوم (علیه السلام) به علماء و فقهای واجد الشرایطی می رسد که شایستگی تصدی این منصب را برای اداره و هدایت جامعه اسلامی داشته باشند. پذیرش و میثاق با حکومت اسلامی بر همگان لازم و واجب است.

در رساله حاضر به شناخت کارکردهای پذیرش ولایت الهی در دو بعد حکومتی و غیر حکومتی از منظر قرآن و نهج البلاغه پرداخته شده است. از مهم ترین کارکردهای پذیرش ولایت در بعد حکومتی: حفظ نظام جامعه اسلامی، اجرای قوانین اسلامی، عدالت و امنیت در همه شئون، عزت و استقلال مسلمانان، حفظ وحدت و زمینه سازی برای اصلاح جهانی است. در بعد غیر حکومتی نیز از برجسته ترین کارکردهای پذیرش ولایت ایمان و تقوا و زندگی بر طبق گفتار و رفتار شایسته است. در این بعد علاوه بر کارکردهای یادشده، کارکردهای اجتماعی دیگری از قبیل: تقویت ساختار اجتماعی، رعایت حقوق دیگران و جلوگیری از ظلم و ستم و تجاوز است. عدم پذیرش ولایت الهی در جامعه اثرات منفی و جبران ناپذیری دارد- بنابراین آسیب های عدم پذیرش ولایت در جامعه نیز در دو بعد یادشده مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله: رهبری جامعه بدست زمامداران و تأثیر آن در انحراف در طرز فکر و راه و روش زندگی، تسلط دشمنان خدا بر مسلمانان، جدایی دین از سیاست، وجود بدعت در دین و ایجاد تفرقه و نفاق بین مسلمانان است. در آسیب های غیر حکومتی نیز: عدم رعایت تقوا، رواج دنیا گرائی و ضد ارزش ها و بی عدالتی و تبعیض در جامعه، منزوی شدن علمای دین و ظلم به زیر دستان جامعه.

نتیجه اینکه با بررسی این امور می توان جامعه ای مترقی و کمال گرا داشت تا برای برپائی حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) و اصلاح کل بشریت برنامه ریزی کرد.

واژگان کلیدی:  کارکرد، اجتماع، پذیرش، ولایت، آسیب، قرآن، نهج البلاغه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :