پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 17 - 11 جمادي الاول 1440 - 27 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186803
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 3:3
تعداد بازدید : 128

پایان نامه - کوثر تهران

عملکرد های یهود مدینه در زمان پیامبر(ص) از دیدگاه قرآن

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

عملکرد های یهود مدینه در زمان پیامبر(ص) از دیدگاه قرآن

تفسیر و علوم قرآنی

94/05/14

اعظم نیکبخت

طوبی شاکری گلپایگانی

خديجه سادات بوترابي

محمدحسین خوانین زاده

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این تحقیق سیری بر تاریخ زندگی یهودیان مدینه در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و شیوه­های برخورد آن حضرت با این قوم می­باشد. بخش عمده اي از آیات تاریخی قرآن، به بني اسرائيل و يهود و رويارويي آنان با پيامبر پرداخته است. قوم يهود قبل از آمدن پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم براي ايمان آوردن به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با بي­صبري در انتظار ظهورآن حضرت بودند و با ظهور او اميد فتح، بر دشمنان داشتند. اما وقتي پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم ظهور كرد و با قرآن كريم به سراغ آنها آمد، بسیارى از مـنـافـع و هـدفـهـایـشان با ظهور اسلام دچار چالش گشته بود، لذا به پيامبر كافر شدند. بعضي از افكار آنها در قرآن كريم آمده است كه با شدت با اين افكار مقابله مي كند. از لابه­لاي اين افكار مي توان با عقايد يهود نسبت به مسلمانان و حتي غير مسلمانان آشنا شد.

یهودیان از طرفى سعى کردند با لجاجت و عناد با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، شبهه افکنى، ایجاد تـفـرقـه، اختلاف و تحقیر و تمسخر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و پیروانش، فضاى داخلى مدینه را مـسـموم ساخته و به اخلال­گرى در مرکز حکومت اسلامى بپردازند. از سوى دیگر آنان هـمـگـام بـا منافقین مدینه، مشرکان مکّه را نیز براى هجوم به مدینه تحریک و تحریص مى­کـردنـد تـا بـا فـشـار همه جانبه بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و مسلمانان به مقاصد شوم خویش دست یازند.

راهکار اصلى پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در مقابل یهودیان بر پایه مدارا و نرمش استوار بود. ایشان در تـعـامـل بـا یهودیان، نخست همزیستى همراه با مسالمت و ملاطفت را در پیش گرفتند. با نگاهى به سیره رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم سیاست گذارى ایشان براى ایجاد پیوندهاى سیاسى، نـظـامـى و اجـتـمـاعـى مـیـان مـسـلمـانـان و یـهـودیـان کـامـلاً نـمـایـان مـى­گـردد. رسـول الله صلی الله علیه و آله و سلم ضـمـن وضـع سـلسـله مـقررات مسالمت­آمیزى در قانون اساسى مدینه، مـعـاهـداتـى را صـرفـاً با یهودیان خارج از مدینه منعقد ساختند. اما یهود عهدشکن نقض پیمان نموده و تمام اصول معاهده را زیر پاى نهادند. بـه تـدریـج بـا خـیـانـتـهاى متعدد یهودیان، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از هدایت و همزیستى با آنها دلسـرد گـردیـد و نـرمش و مسالمت را دیگر به مصلحت ندانست؛ در نتیجه تصمیم گرفت فضاى مدینه را از لوث وجود این قوم گستاخ و پیمان شکن پاک نماید.

ریشه­یابی مسائل، مطالعه و بررسی تاریخ را باید از اولویت­های خویش بشماریم که با پژوهش در این جریان و اگاهی از اهداف و مقاصد شوم سران آن، ریشه جریانات در سطح بین­الملل و منطقه روشن می­شود.

واژگان کلیدی: قرآن، عملکرد، عملکرد یهودیان، شیوه، یهود، بنی­ اسرائیل


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :