سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186801
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1394 3:0
تعداد بازدید : 291

پایان نامه - کوثر تهران

شناخت خدا در قرآن با تاکید بر راههای آفاقی

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

شناخت خدا در قرآن با تاکید بر راههای آفاقی

تفسیر و علوم قرآنی

94/05/10

معصومه غلامرضا

حسام الدین خلعتبری

طاهره محسنی

علی نصیری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در ميان معارف ديني و الهيات اسلامي، بحث خداشناسي و توحيد از اهمّيت ويژه و محوري برخوردار است. اساس دين را اعتقاد به وجود خدا، يگانگي و صفات كمال او تشكيل مي دهد. بنابراین شناخت او برای همه لازم و ضروری است.

هر چند حقیقت ذات خداوند قابل شناخت نیست، ولی از راه های بسیار زیادی می توان یقین به وجود خداوند تبارک و تعالی پیدا نمود. در مورد خداوند دو نوع شناخت متصور است؛ شناخت حضوری و حصولی. منظور از شناخت حصولی این است که ا نسان از طریق مفاهیم کلی که از طریق کاوش های عقلی و براهین فلسفی بدان دست یافته است، به شناخت خداوند نایل آید. در یک تقسیم بندی کلی راه های شناخت خداوند به سه گونه قابل تقسیم می باشد: 1. راه عقل 2. راه تجربه 3. راه دل و فطرت. راه عقل و تجربه از نوع معرفت حصولی به خداوند می باشد و راه دل را از سنخ معرفت حضوری می توان شمرد.

براهین قرآنی زیادی در شناخت خداوند به ما کمک می کنند از جمله برهان تمانع یعنی برهان اثبات توحید برای خدا و یگانه بودن مدبر عالم یا برهان حرکت که معتقد است باید مبدأ فیاضی این کمال را به آن ها افاضه کند و آن مبدأ، خدا است. برهان محبت نیز به معنای نفى ربوبیت غیر خدا و اثبات ربوبیت خدا از راه محبت است. عمومى‏ترين برهانى كه بر وجود خداوند اقامه مى‏شود، برهان نظم‏ است. اين برهان گسترده ترین برهانی است که قرآن در آیات بسیاری در مسأله خداشناسی روی آن تکیه کرده به طوری که سایر براهین عملا در قرآن تحت الشعاع این برهان قرار گرفته است.

آنچه در این پژوهش می آید شناخت حصولی خداوند از منظر آیات نورانی وحی با تأکید بر راه های آفاقی یعنی تدبر و اندیشه در مخلوقات جهان می باشد. قرآن راه های زیادی برای خداشناسی معرفی کرده يكی از آن راه ها توجه به آيات آفاقی است يعني موجودات و مخلوقات را آيت (نشانه) مينامد، و مردم را به مطالعه در آن ها دعوت ميكند.

آیات آفاقي همچون آفرينش خورشيد و ماه و ستارگان با نظام دقيقي كه بر آن ها حاكم است، و آفرينش انواع جانداران، گياهان، كوهها و درياها با عجائب و شگفتي هاي بيشمارشان كه هر زمان اسرار تازه ی از خلقت آن ها كشف ميشود، و هر يك آيه و نشانه است بر حقانيت ذات پاك او و بيانگر علم و حكمت و قدرت بيپايان آفريننده اصلي اين جهان است.  اندیشیدن  در مورد هر مخلوقي از نظر قرآن مطالعه در آئينهاي است كه با آن خدا را ميتوان شناخت. باشد که با شناخت او مسیر درستی را بیابیم.

واژگان کلیدی: شناخت خدا، راه های آفاقی، قرآن، برهان، نظم، حرکت، تمانع، محبت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :