چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186800
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1394 14:28
تعداد بازدید : 225

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

اصل صلح در روابط بین اللملل از منظر اسلام

اولین و مهمترین هدف در روابط بین المللی حفظ و برقراری صلح بوده است. این هدف ابدی و ازلی بشر می باشد که در هر مکتب و تفکری میل به دست یابی به آن را دارد. همانطور که شاهد تلاش جامعه بین المللی در جهت دست یابی به این هدف هستیم. در این میان، نقش بازیگران دولتی و غیر دولتی مورد بررسی قرار می گیرد و با بررسی هر یک به تشریح تلاش آنها در پیشبرد نیل به صلح جهانی، پرداخته خواهد شد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه .....................................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 اصل صلح در روابط بین الملل از منظر اسلام

 

1384

 

زینب هاشمی سنجانی

 

 سرکار خانم عذرا خلیلی

 

 سرکار خانم نیره قوی

 

روابط بین الملل، صلح، همزیستی، روابط مسالمت آمیز، اسلام، ذمه، هدنه، امان

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

چکیده

اولین و مهمترین هدف در روابط بین المللی حفظ و برقراری صلح بوده است. این هدف ابدی و ازلی بشر می باشد که در هر مکتب و تفکری میل به دست یابی به آن را دارد. همانطور که شاهد تلاش جامعه بین المللی در جهت دست یابی به این هدف هستیم. در این میان، نقش بازیگران دولتی و غیر دولتی مورد بررسی قرار می گیرد و با بررسی هر یک به تشریح تلاش آنها در پیشبرد نیل به صلح جهانی، پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است که از دید اسلام، همه مردم در همه دنیا، اعضای خانواده بزرگ اسلام به شمار می آیند و پیامبر اسلام(ص) به عنوان آخرین سفیر و فرستاده پروردگار، برای همه جهانیان به پیامبری برانگیخته شده و بر همگان رهبر است و بشیر و نذیر و رحمت.

در فقه اسلامی، دو واژه «سلام» و «صلح» برای تبیین یک اصل به کار می رود . مشتقات این دو واژه در قرآن، به صورت متعدد آمده و در فقه اسلام اصالت صلح برقرار است. همچنین قراردادهایی که اسلام برای برقراری صلح در نظر گرفته نیز قابل توجه می باشد و صلح امام حسن در این رابطه خالی از لطف نخواهد بود. قرآن مسلمانان را به برقراری چنین رابطه ای با کافران فرا می خواند، هر چند چون اموری مانند: جنگ و صلح، در اختیار دولت ها و از شئون آنان شمرده می شود و نظرات معصومین نیز موید همین امر می باشد. همچنین نظر امیرمومنان به عنوان سیاست مداری متفاوت در این عرصه، راهنما و کارگشاست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :