پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 17 - 11 جمادي الاول 1440 - 27 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186795
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1394 14:12
تعداد بازدید : 190

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

تحقق عدالت ر حکومت حضرت علی علیه السلام و حکومت حضرت مهدی (عج)

موضوع عدل و عدالت یکی از مباحث مهم دین مقدس اسلام است و مهم ترین منبع آن قرآن، سنت است. در میان فرقه های مختلف اسلامی شیعیان عدل (الهی) و امامت را جزء اصول دین خود می دانند. که مظهر عدل و عدالت خواهی علی (علیه السلام) اولین امام آن ها می باشد. امام علی (علیه السلام) عدالت را یک تکلیف و وظیفه الهی می داند. نهج البلاغه اثر جاویدان امام علی (علیه السلام) است که در آن عدالت اجتماعی به صورت یک فلسفه و یا نظریه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

تحقق عدالت در حکومت حضرت علی علیه السلام و حکومت حضرت مهدی (عج)

 

1394

 

 سمانه الکائی

 

 سرکار خانم فاطمه منصور کیانی

 

سرکار خانم نیره قوی

 

عدل، عدالت، رهبری امام معصوم، حکومت اسلامی

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع عدل و عدالت یکی از مباحث مهم دین مقدس اسلام است و مهم ترین  منبع آن قرآن، سنت است. در میان فرقه های مختلف اسلامی شیعیان عدل (الهی) و امامت را جزء اصول دین خود می دانند. که مظهر عدل و عدالت خواهی علی (علیه السلام) اولین امام آن ها می باشد. امام علی (علیه السلام) عدالت را یک تکلیف و وظیفه الهی می داند. نهج البلاغه اثر جاویدان امام علی (علیه السلام) است که در آن عدالت اجتماعی به صورت یک فلسفه و یا نظریه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.

در این تحقیق درباره معنی و مفهوم عدل و عدالت، مزایای آن و راهکارهای رسیدن به عدالت در یک حکومت اسلامی مورد مطالعه قرار می گیرد. شکی نیست که یکی از مظاهر رشد و پیشرفت، برخوداری عامه مردم از رفاه نسبی اقتصادی می باشد و تحقق چنین امری از دیدگاه اسلام در احقاق حقوق مشروع هر فرد در جامعه توسط حاکمان عادل، متقی و ساده زیست میسر می باشد و این همان اصولی است که امام علی (علیه السلام) بدان توجه و تاکید داشته است و هم چنین عدالت و امنيت از برترين و مقدم ترين نعمت ها و دستاوردهايي است كه توسط امام موعود به بشريت، آن هم در فراخناي گيتي هديه خواهد شد. انقلاب مصلحانة حضرت براي تكميل ديانت، رسالت نبوي و امامت اصلاح گرايانه امامان معصوم (علیه السلام) مي باشد. امامتي كه با خودكامگي و اختناق و سركوب خودكامگان ستمگر و چيره به فرجام نيكوي خويش نرسيد. امام عصر (علیه السلام) اين نهضت را به پايان خواهند برد و همه اقوام و ملل و فرد فرد انسان ها بدون هيچ گونه تبعيض و گزينشي طعم شيرين عدالت و امنيت مهدوي را خواهند چشيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :