دوشنبه - 2019 سپتامبر 23 - 24 محرم 1441 - 1 مهر 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186783
تاریخ انتشار : 6 تیر 1394 1:50
تعداد بازدید : 311

پایان نامه - کوثر تهران

ولایت زن در فقه امامیه

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

ولایت زن در فقه امامیه

فقه و اصول

94/04/06

زهرا تولایی

لطف الله اشراقی

محمدصادق جمشیدی راد

محمدمهدی کریمی نیا

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از مسائل بحث برانگیز در حوزه مطالعات زنان، محدوده ی فعالیت سیاسی و اجتماعی آنان  می باشد. یکی از بسترهای حضور زنان در اجتماع، مدیریت آنان در عرصه های مختلف است. با نظر به گستره ی مفهوم ولایت که به معنای هر نوع تسلط و تصرف و سرپرستی در امور است، مدیریت زنان در سطح کلان جامعه، منطبق با بحث ولایت در فقه می باشد.

در منابع اصیل فقهی، در رابطه با ولایت سیاسی و اجتماعی زنان مباحث بسیار محدودی وجود دارد که پاسخ گوی نیاز امروز نمی باشد. تنها در ذیل شرط ذکوریت در شرایط قاضی، مطالبی بر منع قضاوت زنان وارد شده که فقها با نظر به این که قضاوت شأنی از شئون ولایت عامه است، دلایل آن را بر منع ولایت عامه زنان تسری داده اند.

امروز با توجه به دیدگاه های جدید در جهت گسترش مشارکت بانوان در امور کلان اجرایی، ولایت زنان از زوایای مختلف حاکمیتی و غیر حاکمیتی ، مصادیق متعددی را در بر می گیرد.

بنابراین، نمی توان صرفا با استناد به همان ادله منع ولایت عامه، به عدم جواز تصدی گری زنان در همه مناصب حکم نمود. از این رو ملاک یابی، نقش تأثیر گذاری در بررسی ادله دارد. این ملاک ها به صور مختلفی قابل طرح است. گاهی در قالب این سؤال مطرح می شود که آیا این مصادیق دارای شأنی از شئون ولایت عامه اند؟ و گاه نیز پرسش بر اصل مشارکت سیاسی زنان متمرکز است. همچنین دربسیاری از موارد مدیریت های اجتماعی، ملاک بررسی ها، جواز و یا عدم جواز حضور زن در اجتماع می باشد. همین امر منجر به پیدایش دیدگاه های جواز، عدم جواز و یا تفصیلی خواهد شد.

تشخیص ملاک، به تبیین دقیق ماهیت هر یک از مصادیق بستگی دارد. بنابراین با عنایت به رابطه بین این دو، تعیین میزان حق ولایت زنان در ابعاد وسیع سیاسی و اجتماعی امکان پذیر خواهد بود.

واژگان کلیدی: ولایت زن، فقه امامیه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :