چهارشنبه - 2019 مارس 27 - 21 رجب 1440 - 7 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186780
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1394 1:40
تعداد بازدید : 206

پایان نامه - کوثر تهران

آداب معاشرت در قرآن

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

آداب معاشرت در قرآن

تفسیر و علوم قرآنی

94/02/14

روح انگیز اسبقی

محمدرضا تویسرکانی

مرضيه جزايري مجد

محمدطاهر اخلاقی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

فلسفه آفرینش بشر از سوی حضرت حق، ذاتاً بر اساس گرایشات معنوی و دینی و نیل به کمالات الهی است که از جمله آنها روابط اجتماعی می باشد لذا مقتضی است که انسان روابط خود با دیگران را از حیث آداب و آفات بررسی نماید؛ آدابی که دین مبین اسلام بیانگر اتّم آنهاست و آفاتی که با گسترش علوم جوامع غربی در سنوات اخیر متوجه این روابط شده، عاقبتی جز دوری انسانها از انسانیت و کمال در پی نداشته است.

در تفاوت اخلاق و آداب گفته شده که اخلاق ملکات راسخه در نفس انسان بوده و صفات نفسانی است در حالی که آداب مربوط به جوارح انسانی و صفات اعمالی است.

انسان ناگزیر از معاشرت، مقارنت، مصاحبت، مرافقت و مجالست با همنوعان خود می باشد. ازدواج امری مهم و قطعاً راه سعادت و تحکیم خانواده است. نباید حقوقی همچون حفظ حریم و خوش رفتاری، تأمین نیازهای جنسی، روحی و اجتناب از تند خویی زیر پا گذاشته شود. احترام به والدین پس از پرستش خدا یکی از وظایف فرزند و تربیت قرآنی فرزند از حقوق مقابل وی است.

صله رحم یک ارزش الهی واجب است و از قطع رحم نهی شده است. اهمیت صله رحم تا آنجا که موجب آبادنی شهرها و افزایش عمرها می گردد. و نیز باعث خشنودی خداوند و راه پیدا کردن به بهشت بوده و قاطع رحم از این موهبت ها محروم گشته و دچار عذاب های دنیوی و اخروی می شود.

اسلام، دین مهر است. خداوند مومنان را به اخلاق نیکو دعوت فرموده و اوج کمال را در رعایت اخلاق دانسته، لذا با تأسی به قرآن کریم باید به خاطر سپرد که تزکیه مقدم بر تعلیم است. انسان باید با غلبه بر نفس و پاک گرداندن آن، مسیر علم را یافته سپس در مقام تعلیم؛ بنیادی که پایداری دین بر آن استوار است، کمر همت و سعی فراوان محکم کند و تعلیم و انتقال اندوخته های علمی به دیگران را که از مهمترین عبادات و مؤکدترین واجبات کفایی و مورد سفارش خداوند، پیامبران و ائمه اطهار علیه اسلام  است، نصب العین و العمل قرار دهد.

واژگان کلیدی: قرآن، آداب، معاشرت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :