دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186657
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 9:58
تعداد بازدید : 106

تحقیق پایانی ، فاطمیه (س) پیشوا

بررسی نگاه فرهنگی جهانی شدن از دیدگاه اسلام

تحقیق پایانی با عنوان بررسی نگاه فرهنگی جهانی شدن از دیدگاه اسلام

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی نگاه فرهنگی جهانی شدن از دیدگاه اسلام

 

1392

فاطمه کریمی  

الهه پیامی  

فرزانه نیکوبرش

اسلام ، دین ، جهانی شدن ، جهانی گرایی ، جهانی سازی

 

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

امروزه مسأله جهانی شدن از غامض ترین مسائل ایدئولوژیک است که از اوایل دهه ی 1980 ذهن اندیشمندان را به خود مشغول ساخته است ، اهمیت ویژه ی این مسأله از آن رواست که طی آن اقتصاد ، فرهنگ ، سیاست و عاملان آن جهانی می شوند و این سؤال را در ذهن تداعی می نمایند که آیا جهانی شدن فرآیندی مثبت بوده و یا منفی و آیا با عرضه ی دینی آن هم دین اسلام به عنوان کامل ترین دین منافاتی دارد  یا خیر ؟

بنابراین لازم و ضروری است برای پاسخ به این سؤالات به بررسی مفهوم جهانی شدن ، جهانی گرایی و رابطه ی اسلام و جهانی شدن بپردازیم . هدف این تحقیق کاربردی است که به روش توصیفی ـ تحلیلی بوده به شیوه جمع آوری اطلاعات آن به صورتنآنآضصص کتابخانه ای می باشد که در سه فصل ارائه گردیده است .

جهانی شدن به مفهوم فشردگی زمان و مکان چیزی است که عملا رخ داده است و این فرآیند سکه ای دو رو است که از یک سو تکنولوژیک و از سوی دیگر ایدئولوژیک است . لذا باید سعی شود با توجه به قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد دین مبین اسلام از پتانسیل های تکنولوژیک جهانی شدن در راستای ایدئولوژی اسلام به جهان جهانیان بهره مند شویم . زیرا اسلام با مفهوم جهانی سازی به معنای تسلط یک فرد یا جامعه ای خاص بر کل جهان مخالف بوده اما با فرآیند جهانی شدن به معنای سهیم شدن همه افراد بشر در استفاده از فرصت های ایجاد شده توافق دارد.

از این آگاهی بخشی و بصیرت افزایی در باب جهانی شدن می تواند در روند دینداری ، پیروی ادیان مختلف خاصه مسلمین کارگشا باشد و آن ها را به سرمنزل مقصود در عصر جهانی شدن رهنمون سازد .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :