جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186655
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 9:55
تعداد بازدید : 144

تحقیق پایانی ، فاطمیه (س) پیشوا

تربیت اسلامی کودکان در خانواده

تحقیق پایانی با عنوان تربیت اسلامی کودکان در خانواده

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تربیت اسلامی کودکان در خانواده

 

 

1392

فاطمه شیبانی

الهه پیامی

طوبی شاکری

 

تربیت ، کودک، خانواده ، اسلام

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسئله تعلیم و تربیت از ضروری ترین نیازهای بشری و از بنیادی ترین مباحث علوم انسانی و اجتماعی است . اهمیت ویژه ی این مسئله از آن رو است که سعادت فرد و جامعه، تکامل و ترقّی انسان ها ، پیشرفت یاعقب ماندگی جوامع بشری، همه وهمه به مباحث تربیتی مربوط می شود.

اسلام نیز که خود آئین تربیت و سازندگی است  ، درزمینه مسائل تربیتی که یکی از شئون زندگی بشری است ، اهتمام ویژه ای دارد . از همین رو همواره این سؤال به ذهن خطور می کند که اسلام چه اصول و مبانی ای را در زمینه تربیت به مربیان ارائه می نماید و  چه اهدافی را در این زمینه دنبال می نماید و چه عواملی می تواند در جریان تربیت اثر گذار باشد ؟

بنابراین لازم و ضروری است برای پاسخ به این سؤالات به بررسی آیات و روایات دراین زمینه بپردازیم . چرا که ادامه ی حیات جامعه و هم چنین دوام فرهنگ وتمدّن انسانیّت و ارزش های الهی و هم  چنین رسیدن به کمالات علوی و فضایل ملکوتی، نیازمند تربیت صحیح مربیان امروز می باشد. لذا شایسته است پدران ومادران در جهت رشد و شکوفایی شخصیت و استعدادهای فرزند خود گام بردارند.

هدف از این تحقیق کاربردی ، روش تحقیق به صورت توصیفی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای بوده که در چهار فصل ارائه گردیده است .

تربیت از دیدگاه اسلام به معنای فراهم آوردن زمینه فکری برای به فعلیت رساندن استعدادهای نهفته در جهت وصول انسان به مقام قرب الهی است . مفهوم تربیت علاوه بر تفاوت هایی که با دو واژه  تعلیم و تربیت داراست ، مفهوم عام و وسیعی است که هم از جنبه فردی وهم اجتماعی آثار  و نتایجی رابه دنبال دارد .

تربیت امری است که تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد که موفقیت دراین امر ، درگرو هماهنگی این عوامل با یکدیگر است و تأثیر گذارترین عامل دراین میان والدین می باشند . والدین با شناخت عوامل مؤثر بر تربیت و هم چنین شناخت نیازهای کودکانشان در مراحل مختلف رشد، با استفاده از تعالیم اسلامی ، مؤثرترین شیوه را برای تأمین نیازهای کودکان اتخاد نموده و گام هایی استوار در جهت پرورش انسان  هایی سالم ومتعالی بر می دارد که این مهم خود ، زیر بنای ساخت جامعه ای متمدّن است که از آرامش روانی و امنیت اجتماعی برخوردار خواهد بود.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :