شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185044
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1394 1:54
تعداد بازدید : 203

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها- شهر ری

تحقیق پایانی-بررسی چگونگی شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و پاسخ به شبهات پیرامون آن

در این پژوهش تلاش شد با بررسی شواهد تاریخی و روایی از منابع اهل سنت و شیعه به پاسخ درست برای این پرسش دست یابیم که شهادت حضرت فاطمة زهرا (عليها السلام) چگونه اتفاق افتاد و چه شبهاتی پیرامون آن وجود دارد و چگونه پاسخی به آن داده شده است. وجود قراین حکایت از آن دارد مصائبى كه پس از وفات پيامبر گرامى اسلام بر دخت عزيز آن حضرت باريدن گرفت، شايد در وقوع برخى از اين حوادث همچون ماجراى فدك و غصب آن از سوى حكومت و مناظرات حضرت زهرا (عليها السلام) با ابوبكر در اين زمينه و…. چندان اختلافى نباشد، ولى پاره اى از حوادث مانند ماجراى سوزاندن در و فشارى كه بر حضرت صديقه طاهره در ميان در و ديوار وارد شده كه به مرگ فرزندى كه در شكم داشت انجاميد، از سوى برخى از دانشمندان فريقين بعيد شمرده شده. ايشان مى گويند كه چگونه ممكن است چنين فجايعى در حضور صحابه بزرگ پيامبر رخ داده باشد؟آيا مى توان باور كرد كه ياران پيامبر در برابر اين حوادث دلخراش سكوت کرده باشند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه: الزهرا(سلام الله علیها)شهر ری

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

بررسی چگونگی شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و پاسخ به شبهات پیرامون آن

 

 

 1394

 

 

سودابه سالک

 

 

 خانم امیرگل

 

 

 

 

دکتر هادی وکیلی

 

شهادت، حضرت زهرا (سلام­الله علیها)، شبهات، سقیفه، تحصن، هجوم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

حضرت زهرا (سلام­الله علیها) در نزد مسلمانان برترین و والامقام­ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می باشد. وقوع یک سری رخدادهای ناگوار در تاریخ اسلام که به شهادت ایشان منتهی گردید، جزء یکی از باورهای تردید ناپذیر شیعیان است.

موضوع پژوهش حاضر «چگونگی شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و پاسخ به شبهات پیرامون آن» است. هدف اصلی پژوهش بررسی عوامل تأثیرگذار در شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و پاسخ به شبهات پیرامون آن است. در این تحقیق با روش گردآوری  منابع روایی و تاریخی اهل سنت و شیعه و توصیف آنها این نتیجه بدست آمد که تجمع تعدادي از مهاجران و انصار در سقيفه، سرآغاز شكل گيري جريان انحراف مسير خلافت بود؛ جريان اما به اينجا ختم نشد و پيامدهاي آن، حتي در شكل هجوم به خانه برترين بانوي هستي و مصدوميت و سپس شهادتش بروز يافت. در فاصله اندك ميان اجتماع سقيفه و شهادت حضرت فاطمه عوامل دیگری همچون تهدید و آتش کشیدن خانه حضرت، ضرب و جرح با تازیانه، سقط حضرت محسن و شکسته شدن پهلوی حضرت می­توان نام برد. لذا در اين نوشتار سعی شده است با بررسي مجموعه شواهد و قراين روايي- تاريخي موجود از منابع اهل سنت و تشیع، به تصويري دقيق عوامل مهم شهادت پرداخته شود.

روش اتخاذ شده در این پژوهش اسنادی است که با مراجعه به کتابخانه­ ها صورت گرفته و این پژوهش،پژوهش توصیفی است.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :