سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184977
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 11:7
تعداد بازدید : 291

شعر ؛ ابزار جنگ نرم

امروز جنگ دیگری از نوع جنگ نرم و مبارزه ای سیاسی و فرهنگی در جریان است و در این مصاف، شعر باید به عنوان ابزاری مؤثر به مسئولیت خود عمل کند.


در شب میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای پاکستان، هندوستان و افغانستان با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار، شاعران را سرمایه ها و ذخایر ارزشمند کشور خواندند و با تأکید بر لزوم «زنده، به هنگام و موضع دار بودن شعر درخصوص مسائل اصلی و نیازهای کشور»، خاطرنشان کردند: امروز جنگ دیگری از نوع جنگ نرم و مبارزه ای سیاسی و فرهنگی در جریان است و در این مصاف، شعر باید به عنوان ابزاری مؤثر به مسئولیت خود عمل کند.
رهبر انقلاب اسلامی با تکریم و گرامیداشت یاد مرحوم حمید سبزواری، قریحه ی سرشار و تسلط بر انواع شعر و دایره ی وسیع واژگان را از امتیازات آن شاعر ارجمند برشمردند و افزودند: ویژگی بی نظیر مرحوم سبزواری، سرودهای تأثیرگذار، با کیفیت و به روز او بود.
ایشان از همین زاویه سرود را مؤثرترین نوع شعر خواندند و گفتند: سرعت و فراگیری عمومی سرود از همه ی انواع شعری بیشتر است و سرود مانند هوای تازه و بهاری در جامعه نفوذ می کند؛ بنابراین باید با تولید سرودهای خوب و ترویج مناسب آنها، کمبود و خلأ موجود در این عرصه را برطرف کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس در تبیین جایگاه و مسئولیت شعر، شاعران را جزء عزیزترین و فاخرترین سرمایه های کشور دانستند و افزودند: این سرمایه باید در بزنگاه ها و در مقاطعی که کشور در مسائلی همچون مسائل سیاسی، فرهنگی، ارتباطات مردمی و پیوندهای اجتماعی و مواجهه با دشمنان خارجی نیاز به کمک دارد، به میدان بیاید و نیازهای کشور را پاسخ دهد.
رهبر انقلاب تأکید کردند: شعر باید زنده باشد و نسبت به مسائل جاری و نیازهای کشور موضع داشته باشد.
ایشان با تأکید بر لزوم ترویج اشعار و سرودهای زنده و موضع دار در سطح وسیع، و مسئولیت صداوسیما و سایر دستگاه های مسئول در این زمینه، خاطرنشان کردند: امروز نسبت به گذشته اشعار زنده و برجسته ای همچون شعر درباره ی فلسطین، یمن، بحرین، دفاع مقدس، شهدای غواص، شهدای مدافع حرم یا مظلومیت مجاهدانی همچون شیخ زکزاکی شیخ مظلوم، شجاع و مصمم نیجریه گفته می شود اما متأسفانه این شعرهای مؤثر و روحیه بخش، به خوبی ترویج و منعکس نمی شوند و در این خصوص کوتاهی و کم کاری وجود دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای، «بیان خیانت های آمریکایی ها در قضیه ی برجام» را یکی دیگر از عرصه های ممکن برای سرودن شعر زنده خواندند و گفتند: علاوه بر سیاسیون، هنرمندان و به ویژه شاعران باید این واقعیت ها را به افکار عمومی منتقل کنند.
رهبر انقلاب با انتقاد از برخی اقدامات غلط در ترویج و تجلیل هنرمندانِ بدون اعتقاد و ولنگار، افزودند: متأسفانه گاهی از فردی که ذره ای گرایش به مفاهیم اسلام و انقلاب اسلامی نشان نداده است، تجلیل می شود اما از هنرمندی که همه ی عمر و سرمایه ی هنری خود را در راه اسلام و انقلاب گذرانده است، تجلیل و به او توجه نمی شود.
توصیه ی بعدی رهبر انقلاب اسلامی، «استفاده از فرصت اقبال و توجه مردم و جوانان به اشعار پرکاربرد نظیر نوحه ها و  اشعار مرثیه» بود.
ایشان با اشاره به نمونه هایی از نوحه های پرمضمون و شورانگیز در دوران مبارزه علیه رژیم طاغوت و همچنین در دوران دفاع مقدس، گفتند: البته میدان و نوع جنگ امروز با دوران مبارزه و سال های اول انقلاب، متفاوت است و ما اکنون در میدان جنگ نرم، و جنگ سیاسی، فرهنگی، امنیتی و مقابله با نفوذ قرار داریم که در این میدان، فکرها و اراده ها در حال مبارزه هستند و یکی از ابزارهای اصلی و مؤثر در این مبارزه نیز، ابزار شعر است.
تأکید بر «تدوین، ترجمه و انتشار موضوعی اشعار برجسته در مسائلی همچون فلسطین، دفاع مقدس، منطقه، یمن»، «تبدیل کردن مضامین و الفاظ عالی ادعیه و متون دینی به شعر» و «سرودن اشعار آئینی مضمون دار و قوی با هدف انتقال معارف ائمه ی معصومین
 (علیهم السلام)»، توصیه های بعدی رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار صمیمی به شاعران بود.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر ضرورت ارتقا و تعالی بخشیدن به شعر و متوقف نشدن شاعران در مسیر پیشرفت تأکید کردند و افزودند: لازم است برای ارتقای شعر و تربیت شاعران، مجموعه های مردمی و فنی همچون شهرستان ادب، تقویت و حمایت شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :