دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184914
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1395 14:16
تعداد بازدید : 274

حقیقت ایمان کامل نمی‌شود مگر زمانی که بنده مراء را ترک کند

حقیقت ایمان کامل نمی شود مگر زمانی که بنده مراء را ترک کند

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، مراسم قرائت پانزدهمین جزء قرآن کریم همراه با تفسیر موضوعی آیه 22 سوره کهف صبح امروز با حضور جمعی از اساتید و کارکنان این مجتمع برگزار شد. جلالی مدیر مجتمع کوثر ضمن اشاره به تفسیر روایی معین و محاسن و دسته بندی خاص آیات در آن، گفت: در آیه22 سوره کهف به موضوع بحث و جدال اشاره شده است.به گزارش روابط عمومی  مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، مراسم قرائت پانزدهمین جزء قرآن کریم همراه با تفسیر موضوعی آیه 22 سوره کهف صبح امروز با حضور جمعی از اساتید و کارکنان این مجتمع برگزار شد.

جلالی مدیر مجتمع کوثر ضمن اشاره به تفسیر روایی معین و محاسن و دسته بندی خاص آیات در آن، گفت: در آیه22 سوره کهف به موضوع بحث و جدال اشاره  شده است.

وی در بیان این آیه به بیان روایت پیامبر اکرم (ص) پرداخت که: حقیقت ایمان کامل نمی شود مگر زمانی که بنده مراء را ترک کند. جلالی در بیان تفاوت بین مراء و مجادله گفت: مراء به معنای بحث کردن به منظور تحقیر نمودن طرف مقابل و مجادله به معنای بحث کردن برای تفهیم موضوعی است که پیامبر در روایاتی به این نکته اشاره دارند که «درصورتی که حق با شما هم باشد با یکدیگر بحث نکنید» زیرا بحث ، مانع سیر و سلوک می شود و اثرات نفسانی بسیار سیئه ای را بر نفس انسان می گذارد.

وی با اشاره به روایات وارده افزود: امام علی علیه السلام می فرمایند ازمجادله و دشمنی بپرهیزید که دل ها را نسبت به دوستان مریض می کند، در روایتی دیگری اینگونه بیان کرده اند که: با شش گروه نباید بحث کرد که عبارتند از: فقیه ، رئیس، آدم پست،آدم  بد زبان، زنان و بچه ها، چرا که با مجادله با این افراد حجتی برای انسان باقی نمی ماند.

جلالی در پایان به روایت امام صادق علیه السلام اشاره کرد که: وقتی کسی جدال می کند نه تنها عملش ازبین می رود بلکه خودش نیز ازبین می رود.

گفتنی است این مراسم 31 خرداد ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :