دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184912
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1394 14:8
تعداد بازدید : 250

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

سنن الهی و مصداق شناسی آن در سوره مبارکه یاسین

سنت از مباحث اعتقادی است که خداوند متعال در قرآن کریم آیاتی را به آن اختصاص داده است و نمونه هایی از سنن خود را به انسانها یادآوری نموده است. سنت یعنی سیره، روش، عادت، گفتار و قوانین غیر قابل تغییر و تبدیلی که خداوند به جهت رسیدن به هدف نهایی افراد آنها را ترتیب داده است و با وجود تفاوتهایی در سیر تاریخ، این قوانین بر شکل خاصی جریان پیدا می کنند. و این کلی از فواید قرآن کریم است که از ویژگیهایی سخن گفته که دسترسی به آنها برای انسان وجود ندارد و در همه زمانها استفاده می شود. از ویژگیهای سنت الهی عام و فراگیر بودن، قیاس ناپذیری، تغییر ناپذیری، الهی بودن و حتمی بودن سنن الهی است. سنتهای فراوانی در قرآن معرفی شده است که عبارتند از: سنت ابتلاء، امهال، استدراج، امداد، هدایت، اضلال و تدافع حق و باطل است. همچنین سنن الهی تقسیم بندی متفاوتی نیز دارد که گاهی به دنیوی و اخروی ، تکوینی و تشریعی گروه بندی می شود. اما به صورت خاص در سوره یاسین سنتهایی مورد بررسی قرار گرفته اند که شامل: سنت معجزه داشتن انبیاء، ارسال رسل، معاد، منصب امامت، عدالت الهی، انذار و تبشیر، وعده عذاب کفّار، دعوت به وحدانیّت می باشد. این تحقیق به صورت توصیفی، تحلیلی است و روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای می باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت    

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

سنن الهی و مصداق شناسی آن در سوره مبارکه یاسین

 

1394

 

نازنین خاوئی

 

زهرا طاهری

 

حوریه خدایی

 

سنت الهی، سوره یس، مصادیق

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

سنت از مباحث اعتقادی است که خداوند متعال در قرآن کریم آیاتی را به آن اختصاص داده است و نمونه هایی از سنن خود را به انسانها یادآوری نموده است. سنت یعنی سیره، روش، عادت، گفتار و قوانین غیر قابل تغییر و تبدیلی که خداوند به جهت رسیدن به هدف نهایی افراد آنها را ترتیب داده است و با وجود تفاوتهایی در سیر تاریخ، این قوانین بر شکل خاصی جریان پیدا می کنند

و این کلی از فواید قرآن کریم است که از ویژگیهایی سخن گفته که دسترسی به آنها برای انسان وجود ندارد و در همه زمانها استفاده می شود.

از ویژگیهای سنت الهی عام و فراگیر بودن، قیاس ناپذیری، تغییر ناپذیری، الهی بودن و حتمی بودن سنن الهی است.

سنتهای فراوانی در قرآن معرفی شده است که عبارتند از: سنت ابتلاء، امهال، استدراج، امداد، هدایت، اضلال و تدافع حق و باطل است. همچنین سنن الهی تقسیم بندی متفاوتی نیز دارد که گاهی به دنیوی و اخروی ، تکوینی و تشریعی گروه بندی می شود. اما به صورت خاص در سوره یاسین سنتهایی مورد بررسی قرار گرفته اند که شامل: سنت معجزه داشتن انبیاء، ارسال رسل، معاد، منصب امامت، عدالت الهی، انذار و تبشیر، وعده عذاب کفّار، دعوت به وحدانیّت می باشد.

این تحقیق به صورت توصیفی، تحلیلی است و روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای می باشد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :