شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184910
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1394 11:34
تعداد بازدید : 137

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

ضرورت وجود امام در آیات و روایات

هدف از آفرینش انسان رسیدن به کمال است که تحقق چنین هدفی منوط به راهنمایی وی بسوی کمال میباشد. حکمت الهی اقتضا میکند که پبامبران رابرای سعادت انسان برگزیند.اسلام یک دین جاودانه است وسعادت انسانهاراتاروز قیامت تامین می کند. از بحث های اساسی درباره امامت، ضرورت وجود امام در جامعه اسلامی است. تلقی درست در این بحث ضرورت وجود امام در جامعه بر مبنای حکم عقلی و لزوم نصب و انتخاب او از سوی خدا به سبب لطف بودن مقام امامت و استمرار راه نبوت است. با استناد به مواردی چون تعیین تکلیف بر خدا، خاتمیت، دموکراسی، و غیبت امام دوازدهم نمی توان ضرورت وجود امام در جامعه را نفی و انکار کرد یا تلقی دیگری از ضرورت وجود امام در جامعه ارائه کرد. مسئله امامت در اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است و قرآن مجید آن را آخرین مرحله سیر تکاملی انسان می داند. اکثریت قاطع مذاهب و متکلمان اسلامی، امامت را واجب می دانند، در نزد شیعه ی امامیه، امامت بسان نبوت یک منصب الهی است و تفاوت این دو در این است که پیامبر مؤسس دین و طرف وحی الهی است، درحالی که امام فاقد این دو منصب بوده است.ازآنجاکه انسان برای رسیدن به کمال نیازمندراهنمااست ضرورت دارددرباره ان بحث شود.این بحث جنبه اعتقادی داردودارای اهمیت بسزایی است .اززمان رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله تاکنون مورد بحث قرارگرفته است وعلمای مذاهب مختلف در مورد آن بحث کرده وکتاب نوشته اند.دراین تحقیق به بررسی ودلایل ضرورت وجود امام از دیدگاه عقل ونقل پرداخته شده است.این تحقیق دردو فصل تدوین شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

ضرورت وجود امام در آیات و روایات

 

1394

 

راضیه باجلانی

 

فرزانه نامی فرد طهران

 

حوریه خدایی

 

ضرورت، وجود، امامت

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

هدف از آفرینش انسان رسیدن به کمال است که تحقق چنین هدفی منوط به راهنمایی وی بسوی کمال میباشد. حکمت الهی اقتضا میکند که پبامبران رابرای سعادت انسان برگزیند.اسلام یک دین جاودانه است وسعادت انسانهاراتاروز قیامت تامین می کند.

از بحث های اساسی درباره امامت، ضرورت وجود امام در جامعه اسلامی است. تلقی درست در این بحث ضرورت وجود امام در جامعه بر مبنای حکم عقلی و لزوم نصب و انتخاب او از سوی خدا به سبب لطف بودن مقام امامت و استمرار راه نبوت است. با استناد به مواردی چون تعیین تکلیف بر خدا، خاتمیت، دموکراسی، و غیبت امام دوازدهم نمی توان ضرورت وجود امام در جامعه را نفی و انکار کرد یا تلقی دیگری از ضرورت وجود امام در جامعه ارائه کرد.

مسئله امامت در اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است و قرآن مجید آن را آخرین مرحله سیر تکاملی انسان می داند. اکثریت قاطع مذاهب و متکلمان اسلامی، امامت را واجب می دانند، در نزد شیعه ی امامیه، امامت بسان نبوت یک منصب الهی است و تفاوت این دو در این است که پیامبر مؤسس دین و طرف وحی الهی است، درحالی که امام فاقد این دو منصب بوده است.ازآنجاکه انسان برای رسیدن به کمال نیازمندراهنمااست ضرورت دارددرباره ان بحث شود.این بحث جنبه اعتقادی داردودارای اهمیت بسزایی است .اززمان رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله تاکنون مورد بحث قرارگرفته است وعلمای مذاهب مختلف در مورد آن بحث کرده وکتاب نوشته اند.دراین تحقیق به بررسی ودلایل ضرورت وجود امام از دیدگاه عقل ونقل پرداخته شده است.این تحقیق دردو فصل تدوین شده است.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :