دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184897
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1394 11:34
تعداد بازدید : 261

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

خصوصی سازی انفال در فقه امامیه

این تحقیق به بررسی یکی از مهم ترین منابع مالی دولت اسلامی که در پیشبرد مقاصد اقتصادی نقش دارد یعنی انفال و راه های واگذاری آن به بخش خصوصی پرداخته است. انفال عبارت است از اموالي كه امام علیه السلام از جهت خاص يعني جهت منصب امامت مالك است. مقصود از انفال در فقه امامیه همه اموال عمومی است که خداوند خلق کرده است و در چیزهای بخصوص محدود نمی شود و در زمان های مختلف متفاوت است. انفال از قبیل زمین های موات، قله کوهها، وسط دره ها، جنگل ها، دریاها، ساحل دریاها، میراث کسی که وارثی ندارد، معادن و غیره در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آنها عمل نماید. خصوصي سازي نیز تغيير كنترل يا مالكيت از سيستم دولتي به سيستم خصوصي است و خصوصي سازي، به معناي تمليك طرح هاي دولتي به افراد و شركت هاي بخش خصوصي است. و مالکیت خصوصی، مالکیتی است که شیئ را به شخص یا اشخاص معینی اختصاص می دهد. که این نوع مالکیت، در اسلام مورد قبول واقع شده است. در این تحقیق با استفاده از مدارک زنده اسلامی یعنی آیات، روایات و تحلیل آن ها و نظرات فقها چنین منتج شده است که انفال به عنوان اصلی ترین منبع مالی دولت از طریق راه های مورد قبول فقه و حقوق قابل واگذاری به بخش خصوصی می باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت   

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

خصوصی سازی انفال در فقه امامیه

 

1394

 

وحیده رضوانی

 

فاطمه فلاح تفتی

 

حوریه خدایی

 

انفال، خصوصی سازی، فقه امامیه

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

این تحقیق به بررسی یکی از مهم ترین منابع مالی دولت اسلامی که در پیشبرد مقاصد اقتصادی نقش دارد یعنی انفال و راه های واگذاری آن به بخش خصوصی پرداخته است. انفال عبارت است از اموالي كه امام علیه السلام از جهت خاص يعني جهت منصب امامت مالك است. مقصود از انفال در فقه امامیه همه اموال عمومی است که خداوند خلق کرده است و در چیزهای بخصوص محدود نمی شود و در زمان های مختلف متفاوت است. انفال از قبیل زمین های موات، قله کوهها، وسط دره ها، جنگل ها، دریاها، ساحل دریاها، میراث کسی که وارثی ندارد، معادن و غیره در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آنها عمل نماید. خصوصي سازي نیز تغيير كنترل يا مالكيت از سيستم دولتي به سيستم خصوصي است و خصوصي سازي، به معناي تمليك طرح هاي دولتي به افراد و شركت هاي بخش خصوصي است. و مالکیت خصوصی، مالکیتی است که شیئ را به شخص یا اشخاص معینی اختصاص می دهد. که این نوع مالکیت، در اسلام مورد قبول واقع شده است.

در این تحقیق با استفاده از مدارک زنده اسلامی یعنی آیات، روایات و تحلیل آن ها و نظرات فقها چنین منتج شده است که انفال به عنوان اصلی ترین منبع مالی دولت از طریق راه های مورد قبول فقه و حقوق قابل واگذاری به بخش خصوصی می باشد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :