شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184884
تاریخ انتشار : 29 دی 1394 11:34
تعداد بازدید : 219

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

سبک زندگی اسلامی و جایگاه پدر در آن

سبک زندگی اسلامی ،الگویی ست که اسلام عزیز برای ایجاد یک زندگی ایده آل تجویز نموده است. الگویی کاربردی و همه بعدی که از مسائل کلان زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی تا خردترین آنها را در نظر دارد. در فصل اول این رساله وظایف هر فرد مسلمان از لحاظ فرد بودن ، عضو خانواده و جامعه بودن بررسی شده است.برای یک مسلمان از لحاظ فردی پنج وظیفه تبیین شده: وظیفة تفکر و علم آموزی ، وظیفة تغذیه وبهداشت، عبادت و معنویت،تدبیر زمان ووظیفة شغلی.همچنین او در برابر خانواده اش نیز مسئولیت هایی دارد که این رساله فقط به همسران نظر داشته است. لذا سه وظیفة والدینی، جنسی و آسایش بخشی برای هریک از آنان برشمرده شده است.همچنین برای هر فرد از جامعة اسلامی چهار وظیفه در قبال جامعه اش در نظر گرفته شده که عبارت است از: وظایف اقتصادی ، فرهنگی، سیاسی و دفاعی- امنیتی. فصل دوم به وظیفة یک مرد که پدرِ خانواده ای شده است پرداخته و مسئولیت وی در قبال هدایت خانواده به سوی سبک صحیح زندگی رابیان کرده است. دراین فصل پدر خانواده در سه نقش رئیس و معلّم و نگهبان خانواده معرفی شده و وظایف او در قبال این سه مسئولیت تبیین شده است. وظایفی که در صورت ایفای صحیح آنها زمینة رشد جامعه و حرکت آن در مسیر کمال ایجاد می گردد و زمینة انحرافات اخلاقی تا حدّ زیادی برچیده می شود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت   

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سبک زندگی اسلامی و جایگاه پدر در آن

 

 

1394

 

صغری شریفی صحی

 

لیلا امیری مقدم

 

حوریه خدایی

 

سبک زندگی اسلامی ، خانواده ، پدر

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

سبک زندگی اسلامی ،الگویی ست که اسلام عزیز برای ایجاد یک زندگی ایده آل تجویز نموده است. الگویی کاربردی و همه بعدی که از مسائل کلان زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی تا خردترین آنها را در نظر دارد.

در فصل اول این رساله وظایف هر فرد مسلمان از لحاظ فرد بودن ، عضو خانواده و جامعه بودن بررسی شده است.برای یک مسلمان از لحاظ فردی پنج وظیفه تبیین شده: وظیفة تفکر و علم آموزی ، وظیفة تغذیه وبهداشت، عبادت و معنویت،تدبیر زمان ووظیفة شغلی.همچنین او در برابر خانواده اش نیز مسئولیت هایی دارد که این رساله فقط به همسران نظر داشته است. لذا سه وظیفة والدینی، جنسی و آسایش بخشی برای هریک از آنان برشمرده شده است.همچنین برای هر فرد از جامعة اسلامی چهار وظیفه در قبال جامعه اش در نظر گرفته شده که عبارت است از: وظایف اقتصادی ، فرهنگی، سیاسی و دفاعی- امنیتی.

 فصل دوم به وظیفة یک مرد که پدرِ خانواده ای شده است پرداخته و مسئولیت وی در قبال هدایت خانواده به سوی سبک صحیح زندگی رابیان کرده است. دراین فصل پدر خانواده در سه نقش رئیس و معلّم و نگهبان خانواده معرفی شده و وظایف او در قبال این سه مسئولیت تبیین شده است.  وظایفی که در صورت ایفای صحیح آنها زمینة رشد جامعه و حرکت آن در مسیر کمال ایجاد می گردد و زمینة انحرافات اخلاقی تا حدّ زیادی برچیده می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :